"To dowód, że kierunek zmian nie budzi niepokoju". Morawiecki o decyzji Fitch

Z kraju

TVN24 BiSZdaniem wicepremiera Morawieckiego decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju

- Decyzja agencji Fitch dowodzi, że kierunek zmian w polskiej gospodarce nie budzi niepokoju międzynarodowych instytucji finansowych - mówi wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- Cieszę się, że obiektywnie oceniono naszą diagnozę i rozwiązania, które przedstawiliśmy Polakom - powiedział Morawiecki. - Na rating Polski powinien pozytywnie wpływać przedstawiony w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Program Budowy Kapitału Polaków, podnoszenie poziomu oszczędności - powiedział Morawiecki. Ocenił, że wpływ programu na finanse publiczne to m.in. prawdopodobna obniżka deficytu budżetowego o około 0,1-0,2 proc. PKB, a także spadek długu publicznego o 2 pkt proc. Zdaniem Morawieckiego przewidziane w nim instrumenty rozwoju rynku obligacji powinny przyciągnąć nowe środki, dzięki którym obniży się poziom zadłużenia zagranicznego, a także spadnie koszt obsługi zadłużenia Polski. Zauważył też, że wzrost krajowych oszczędności zapewni lepszy bilans płatniczy, a dzięki napływowi kapitału inwestycyjnego perspektywa wzrostu PKB poprawi się o 0,4 proc.

Zapytany o wpływ wydarzeń w Turcji na kurs złotówki, Morawiecki ocenił, że decyzja Fitch pozytywnie wpłynie na stabilność naszej waluty, której kurs może krótkotrwale osłabnąć po tym, jak lira turecka straciła ok. 4 proc. do euro i dolara.

O decyzji

Agencja ratingowa Fitch utrzymała w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę. Zdaniem Fitch rating odzwierciedla m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki.

Niedawno analityk S&P tłumaczył na antenie TVN24 BiS decyzję o obniżce oceny kredytowej Polski:

Autor: mb/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: