Morawiecki o amerykańskich inwestycjach w Polsce

Z kraju

Morawiecki o amerykańskim gazie dla Europy

Polska chce być hubem amerykańskiego gazu w Europie - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Nowym Jorku w wywiadzie dla telewizji FoxNews. Wicepremier ocenił, że "jest to bardzo ważna kwestia zarówno dla Rosji, Polski, jak i Ameryki".

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Nowym Jorku w wywiadzie dla telewizji FoxNews stwierdził, że Polska chce "być solidnym sojusznikiem USA, (członkiem) NATO", a polscy i amerykańscy żołnierze "muszą być razem.

- Musimy walczyć ramię w ramię razem z amerykańskimi żołnierzami. Musimy być razem. Bardzo cieszy nas obecność amerykańskich sił w naszym kraju. Już od Kościuszki i Pułaskiego walczyliśmy ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami. Dziś walczymy w Iraku i Afganistanie. Jestem pewien, że jest to czas, gdy musimy być zjednoczeni - oświadczył wicepremier.

Poważnie zagrożenie

Zapytany o zbliżające się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 wicepremier stwierdził, że stanowią one "poważne zagrożenie" ze względu na to, iż "Rosja jest agresywna (...), zaatakowała Ukrainę, tak jak zaatakowała wiele krajów przez ostatnich 400 lat". - Nasz prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku otwarcie mówił o rosyjskiej agresji na Gruzję. Niewiele osób wtedy wierzyło, że może mieć rację. Powiedział: Ukraina będzie następna. I tak było. Dlatego nie będę bagatelizował tego, co będzie się tam (podczas manewrów - red.) działo - podkreślił Morawiecki. Zapewnił, że "Polska jest bezpieczna, ma bardzo silne wojsko", ale "ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami" musi pozostać "bardzo czujna i uważna" ze względu na rosyjską agresję.

Wizyta Trumpa

Wicepremier odniósł się również do lipcowej wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. - Myślę, że prezydent Trump wystarczająco wyraźnie zagwarantował art. 5 - zaznaczył. Zapewnił też, że Polska i USA prowadzą bliską współpracę w sektorze energetycznym, gospodarczym i wojskowym. Wicepremier pozytywnie ocenił też niedawne rozszerzenie sankcji wobec Rosji. - Według mnie Rosja może wykonać krok w tył jedynie, jeśli będzie odczuwać silną presję - oświadczył. - Jest też kwestia Nord Stream 2. (...) Chcemy być hubem amerykańskiego gazu w Europie - dodał w studiu FoxNews. Wicepremier ocenił, że "jest to bardzo ważna kwestia zarówno dla Rosji, Polski, jak i Ameryki".

Polityka migracyjna

Zapytany o polską politykę migracyjną wicepremier podkreślił, że Polska "przyjęła już kilkaset tysięcy uchodźców albo i więcej". - Przy naszej granicy, w Ukrainie trwa wojna. 1,5 mln Ukraińców przybyło do Polski. Niektórzy z nich oczywiście są migrującymi pracownikami. Biorąc pod uwagę to, że 10 albo i 20 proc. obszaru Ukrainy jest objęte wojną, ok. 20 proc. osób, które przybyły do nas, jest uchodźcami - dodał wicepremier. - Uważam, że Polska jest bezpieczna dzięki naszej polityce migracyjnej. Chcemy, aby nasze granice były bezpieczne, tak jak w przypadku australijskiej czy amerykańskiej polityki. To właśnie dlatego w Polsce nie doszło do ataków terrorystycznych - oświadczył Morawiecki. Na pytanie o polsko-unijne relacje Morawiecki zapewnił, że Polska jest stabilnym, dobrym członkiem UE i ma z nią wiele wspólnego, ale "chcemy też, by pozwolić Polsce być Polską, tak jak powiedział (prezydent Ronald) Reagan w latach 80.". - Dlatego też mamy pewne różnice zdań z innymi krajami - stwierdził.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Raporty: