Morawiecki w ostatnim momencie odwołał wizytę na Malcie

Z kraju


Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego na Malcie została odwołana - poinformował rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski. Zaznaczył, że Polskę na tzw. nieformalnym Ecofinie, który odbywa się w tym kraju, reprezentuje wiceszef resortu Piotr Nowak.

Jednym z tematów tzw. nieformalnego Ecofinu, czyli Rady ds. Ekonomicznych i Finansowych UE, która odbywa się w piątek 7 kwietnia i sobotę 8 kwietnia na Malcie, jest przyszłość UE. Malta przewodniczy obecnie Unii Europejskiej.

Dyskusja o wyzwaniach

W spotkaniu biorą udział ministrowie finansów państw UE. Na piątek zaplanowano m.in. dyskusję na temat możliwości rozwoju i wyzwań stojących przed strefą euro oraz o przyszłości UE, w kontekście opublikowanej niedawno tzw. Białej Księgi Komisji Europejskiej. Będzie to pierwsza okazja, by ministrowie finansów mogli wspólnie przedyskutować zawarte w dokumencie możliwe scenariusze dla Wspólnoty oraz przedstawić swoje stanowiska. Ponadto ministrowie mają rozmawiać o dotykającym systemy bankowe niektórych krajów Unii problemie niespłacanych kredytów bankowych oraz propozycjach jego rozwiązania. Kolejny dyskutowany temat to możliwe zachęty do inwestowania w Afryce Północnej, co jest szczególnie ważne w kontekście dotykającego UE problemu związanego z migracją z tego regionu. Ministrowie finansów zostali także zaproszeni do dyskusji na temat międzynarodowego systemu podatkowego, jego zmianach i roli w tworzeniu lepszych warunków dla wzrostu gospodarczego oraz roli UE w kształtowaniu tego systemu.

Autor: //bgr / Źródło: PAP