Obietnice gospodarcze premiera Morawieckiego z Jasła

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki: ruszamy na naszą trasę rozmów z Polakami
Premier Morawiecki: ruszamy na naszą trasę rozmów z PolakamiTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier Morawiecki: ruszamy na naszą trasę rozmów z Polakami

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania wyborczego w Jaśle złożył wiele obietnic gospodarczych. Na pytanie przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ "Solidarność" o emerytury pomostowe dla monterów urządzeń gazowych powiedział, że "będziemy otwarci". Dodał także, że będzie rozmawiał z wicepremierem Sasinem o obniżkach cen energii przez spółki energetyczne.

- Będziemy otwarci na wprowadzenie w jakiejś branży emerytur pomostowych, jeśli będzie taka konieczność, prowadzimy w tej sprawie dialog z NSZZ "Solidarność" – powiedział w Jaśle premier Mateusz Morawiecki. Premier Mateusz Morawiecki został zapytany podczas spotkania wyborczego w Jaśle przez przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ "Solidarność", czy jest szansa, aby emerytury pomostowe objęły tych monterów urządzeń gazowych, którzy dotąd nie byli nimi objęci.

Premier na spotkaniu z wyborcami w JaśleTVN24

Premier Morawiecki nie mówi "nie"

- Obniżyliśmy wiek emerytalny do poprzedniego, dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65 lat, oprócz tego dajemy różnego rodzaju programy emerytur pomostowych. W różnych branżach, w różnych zakładach to się dzieje – powiedział Morawiecki. - W sytuacji, jak gdzieś będzie konieczność wprowadzenia tego rodzaju emerytur pomostowych, będziemy dalej otwarci na takie postulaty. Jesteśmy w dialogu z Solidarnością. Pan marszałek Marek Kuchciński, który jest tu z nami, jest szefem zespołu dyskutującego razem z Solidarnością również na te tematy – dodał.

Premier obiecuje rozmowy w sprawie cen za energię

- Będę rozmawiał z wicepremierem szefem MAP Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Jasła (Podkarpacie). Dodał, że dziś ceny energii są niższe niż kilka miesięcy temu. Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Jasła, poproszony był m.in. o interwencję w sprawie Krośnieńskiej Huty Szkła "Krosno", która - jak mówił jeden z działaczy podkarpackiej NSZZ "Solidarność" - choć ma zamówienia do końca roku, "ma problemy z energią". Morawiecki, powiedział, że rząd przygotował i realizuje specjalny program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, a teraz "program ten poszerzany jest o kolejne branże, kolejne kody PKD, żeby jak najwięcej firm mogło skorzystać z wsparcia". Przypomniał, że wartość pomocy to 5 mld zł. Zaznaczył też, że będzie rozmawiał z wicepremierem Jackiem Sasinem, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową, bo - jak mówił - "umowy zawarte kilka miesięcy temu są na niekorzystanych stawkach". Zaznaczył, że dziś ceny energii są niższe.

Program pomocy dla sektorów energochłonnych

Program "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r." został opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Do programu kwalifikują się przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki: koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 r. Co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską. Jak poinformował w ostatni piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), do tej pory wsparcie w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych zostało wypłacone 208 firmom, a suma udzielonej pomocy to blisko 2,6 mld zł. Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości