Jest umowa na pierwsze 180 lokali w programie Mieszkanie plus

Z kraju

ShutterstockMieszkanie plus jest według Morawieckiego programem elastycznym

Podpisana została pierwsza, wiążąca umowa inwestycyjna w ramach programu Mieszkanie Plus - dotyczy ona budowy 180 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej. - Robimy program, który jest programem powszechnym, dostępnym dla każdego - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki dodając, że kolejne samorządy przystępują do programu.

– Program Mieszkanie plus to skok w normalność – mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, w wystąpieniu otwierającym ogólnopolską konferencję „Mieszkanie Plus w samorządach. Od intencji do inwestycji”. – Kluczem do powodzenia tego programu jest ścisła współpraca instytucji rządowych z partnerami biznesowymi i jednostkami samorządu terytorialnego – dodał wicepremier.

Pierwsze umowy

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszy zarządzanych przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Dzięki szerokiej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami Skarbu Państwa dysponujemy już niemal 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Przykład Białej Podlaskiej, z którą pierwszy list intencyjny podpisaliśmy dokładnie dwa miesiące temu, dowodzi, że jesteśmy gotowi sprawnie dopełnić wszelkich wymaganych prawem procedur i bez jakiejkolwiek zwłoki przejść do realizacji inwestycji. Przed nami umowy inwestycyjne z kolejnymi gminami, z którymi jesienią zawarliśmy wstępne porozumienia – podkreślał Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Podczas konferencji podpisana została Koalicja Mieszkanie Plus ze Związkiem Miast Polskich i Giełdą Papierów Wartościowych. Jej cele to promocja dobrych praktyk na rynku mieszkaniowym, przezwyciężanie barier prawnych, wdrażanie nowoczesnych technologii, m.in. w oparciu o polskie innowacje, oraz wspólne poszukiwanie finansowania dla realizowanych inwestycji.

Mieszkanie dla każdego

- Robimy program, który jest programem powszechnym, dostępnym dla każdego, nie oazą dobrobytu dla nielicznych, tylko naprawdę szerokozasięgowy program, w szczególności dla tych, którzy dzisiaj są w niższych grupach zarabiających i aspirują do klasy średniej - powiedział wicepremier.

Mieszkanie plus jest według Morawieckiego programem elastycznym.

- Zakładamy tam różne instrumenty finansowe i legislacyjne, które mają zwiększyć skłonność samorządów do wejścia w ten program - mówił wicepremier. Dodał, że ocenia program jako "niesamowicie ambitny". Obecnie, według niego, na rynek trafia 150 tys. mieszkań rocznie, a dzięki temu programowi będzie dużo więcej.

- Do nadrobienia mamy nie tylko 50 lat komunizmu, ale również dalece niedoskonały model rynku mieszkaniowego lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych - powiedział wicepremier.

Rząd inicjuje program „Mieszkanie plus”. W 17 miastach rusza pilotażowy program budowy mieszkań:

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock