Morawiecki: kluczowy jest zrównoważony wzrost gospodarczy

Z kraju


Jest dla nas rzeczą absolutnie kluczową, żebyśmy doprowadzili do bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego - powiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę" w Toruniu.

- Jest dla nas rzeczą absolutnie kluczową, żebyśmy doprowadzili do bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Na to kładziemy nacisk zarówno w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak również dajemy temu wyraz tym, czym państwo może dać wyraz najbardziej konkretnie, a mianowicie właśnie w przeznaczeniu części naszego budżetu, alokacji większej części naszego budżetu niż nasi poprzednicy przez poprzednie 25-26 lat do tych powiatów, do tych gmin, które najmocniej potrzebują rozwoju gospodarczego - powiedział Morawiecki. Jego wystąpienie miało tytuł "Polityka rozwoju – koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B".

Duże projekty

Jak przekonywał wicepremier, takie działania wiążą się z bardzo konkretnymi przedsięwzięciami, takimi, które do tej pory - według Morawieckiego - były nierealizowane. Jako przykład podał dwa duże projekty drogowe: Via Carpatia (prowadzącej z Helsinek na południe Europy) oraz Via Baltica, które są kluczowe dla wschodniej Polski.

- Chcemy, żeby zdecydowanie rozwój ten był bardziej równomierny - zarówno z punktu widzenia wydatków budżetowych, z punktu widzenia firm, które lokują się w mniejszych ośrodkach. Chcemy skorzystać z doświadczeń, które najwyżej rozwinięte kraje rzeczywiście w taki sposób ten swój rozwój przeprowadziły - tłumaczył Morawiecki.

Firmy

Jak podkreślił, "nie jest prawdą, że duże firmy muszą być tylko w dużych ośrodkach". - Duże, wielkie marki, które znamy znajdują się w małych miastach - powiedział, powołując się m.in. na niemiecką firmę Zott, która swoją siedzibę ma w 3,5-tysięcznym miasteczku, czy austriackiego Red Bulla, który znajduje się w miasteczku zamieszkanym przez 1,5 tys. ludzi.

- Tam, gdzie państwo w długofalowej swojej strategii, uwzględnia również postulaty mniejszych ośrodków (...) prowadzi to z biegiem czasu do rozwoju również tych wielkich firm, a one wzrastają z tych małych - zaznaczył Morawiecki.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty: