Z kraju

Morawiecki: obietnica 500 zł na dziecko na pewno będzie wypełniona

Z kraju

tvn24Morawiecki potwierdził, że będzie m.in. realizowany program 500 zł na drugie i kolejne dziecko

- Jako rząd chcemy wypełnić zobowiązania wyborcze. Traktujemy je bardzo poważnie i to, co zostało obiecane przed wyborami, zwłaszcza 500 zł na dziecko, na pewno będzie wypełnione - zapewnił w rozmowie z TVN24 Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz minister rozwoju.

W piątek Ministerstwo Finansów poinformowało, że opracuje w trybie pilnym nowelę do budżetu na 2015 roku, która zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł.

- Jeżeli minister finansów policzył, że należy o tyle zwiększyć deficyt budżetowy, to tak należy zrobić - ocenił Mateusz Morawiecki.

- Niestety jak się okazuje, wykonanie tegorocznego budżetu będzie trochę trudniejsze, bo kwota podatku VAT wpływa mniejsza niż została założona. To wszystko pokazuje, że należy nie tylko lekko podwyższyć ten deficyt, ale bardzo szybko zabrać się za zapełnianie tych luk w podatku VAT i CIT, o których mówiliśmy wcześniej - dodał członek rządu Beaty Szydło.

"Należy być uczciwym wobec wyborców"

Morawiecki potwierdził, że będzie m.in. realizowany program 500 zł na drugie i kolejne dziecko. - Każda polska rodzina już w 2016 roku na pewno może się tego spodziewać, a rząd w najbliższym czasie się tym zajmie i następnie skieruję tę ustawę do prac w parlamencie - zapowiedział minister rozwoju.

W sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku, Morawiecki przyznał, że rząd czeka na "projekt, który ma być złożony przez pana prezydenta".

- Zajmiemy się tym natychmiastowo, jak tylko wpłynie do nas. Będzie starali się go również wykonać. W jakiej sekwencji, czy będzie to fazowanie, czy będzie to w kolejnych dwóch, trzech, czy czterech latach, czy od razu tego nie wiemy. Obliczenia są prowadzone w Ministerstwie Finansów - dodał wicepremier.

Jak dodał Morawiecki, "wszystkie zobowiązania należy dotrzymywać, ponieważ należy być uczciwym wobec wyborców". - W związku z tym rząd na pewno też będzie rozważał zobowiązanie dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku - ocenił.

- Te ustawy na pewno w ciągu pierwszych 100 dni zostaną zaproponowane i poddane pod głosowanie. 500 złotych na dziecko oraz stopniowe kwoty wolnej od podatku z całą pewnością zostaną wdrożone w przyszłym roku. Dlatego minister finansów pracuje nad budżetem - przyznał Morawiecki.

Wicepremier wypowiedział się także na temat reformy emerytalnej. - Nad obniżeniem wieku emerytalnego już teraz pracuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformował.

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości