Morawiecki: nie chcemy płacić na dzieci, które mieszkają w bardzo bogatych krajach Zachodu

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24BiS /Morawiecki: 500 zł na dzieci, które są w Polsce

500 zł powinno trafiać na dzieci, które są w Polsce - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Celem programu 500 plus jest to, by w Polsce było więcej urodzeń. Nie chcemy płacić na dzieci, które mieszkają w bardzo bogatych krajach Zachodu - argumentuje.

Morawiecki w poniedziałek w Sejmie był pytany przez dziennikarzy o to, jak wyobraża sobie wypłaty 500 zł na dzieci tym, którzy mieszkają i pracują za granicą.

Zastrzeżenia

- Dla osób, które na stałe wyjechały za granicę, to nie bardzo sobie to wyobrażam, ponieważ to jest program prodemograficzny. To znaczy: chcemy, żeby w Polsce rodziły się dzieci, żebyśmy mieli wystarczającą liczbę pracowników i obywateli za jakiś czas. (...) To jest jeden z tych aspektów, nad którym powinniśmy bardzo dokładnie popracować, żeby 500 złotych było przeznaczone na dzieci, które są w Polsce - odpowiedział. Jak kontynuował, wyobraża sobie natomiast, że "jest jakaś grupa osób, która mieszka w Polsce i wiąże swoją przyszłość z Polską, ale częściowo też pracuje za granicą". - W takich przypadkach trzeba dokładnie od strony operacyjnej ułożyć ten proces - powiedział Morawiecki, dodając, że ma nadzieję, iż GUS będzie w stanie takie rozróżnienie wypracować. - My nie chcemy płacić pieniędzy na dzieci, które mieszkają w bardzo bogatych krajach Zachodu - skonkludował Morawiecki.

Dwugłos w rządzie

W niedzielę premier Beata Szydło zadeklarowała jednak, że programem Rodzina 500 plus będą objęci również Polacy mieszkający za granicą.

Jak tłumaczyła szefowa polskiego rządu, zostaną nim objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach, natomiast do uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, skierowane są inne programy pomocowe.

Priorytetowa obietnica

Premier Beata Szydło odpowiadała w niedzielę wieczorem na Facebooku na pytania nadesłane przez internautów w ramach konsultacji społecznych programu Rodzina 500 plus. Ma on ruszyć w kwietniu przyszłego roku.

Jak mówiła, skorzystanie z programu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej na dzieci. Według premier budżet państwa przygotowany jest do realizacji tego projektu, nie wpłynie on też na wzrost zadłużenia czy deficytu budżetowego.

Rodzina 500 plus to pierwszy element kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin. Premier zapowiedziała też program mieszkaniowy, którego szczegóły przedstawi w pierwszej połowie przyszłego roku. - Dla mojego rządu priorytetem jest rodzina - zadeklarowała premier.

Rząd PiS zapowiedział, że wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł będzie jednym z jego priorytetów. Program Rodzina 500 plus ma wejść w życie, jak powiedziała premier Szydło w niedzielę, w kwietniu 2016 r. Dzięki niemu rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko.

Premier Beata Szydło o 500 złotych na dziecko:

Szydło o 500 złotych na dziecko: pierwsze wypłaty po pierwszym kwartale przyszłego rokutvn24

Autor: mb\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: