Polska w ocenie agencji ratingowej. Pięć ważnych rzeczy dla Twojej kieszeni

Z kraju

ShutterstockMoody's zmienia perspektywę ratingu Polski

Droższe kredyty, ceny, wakacje i paliwo. Takie mogą być konsekwencje zmiany perspektywy naszego ratingu, ze stabilnej na negatywną. Większość scenariuszy będzie można oceniać realnie po weekendzie, kiedy inwestorzy wrócą na rynki. Przedstawiamy niektóre z nich.

ZOBACZ KOMUNIKAT AGENCJI MOODY'S

Po 3. w nocy z piątku na sobotę Agencja Moody's opublikowała ocenę, z której wynika, że agencja utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego - wskazuje Ministerstwo Finansów w sobotnim komentarzu.

Zmiana perspektywy może mieć przełożenie na rynek walutowy, a złoty może osłabić się względem głównych walut: dolara, euro i franka.

Co to może oznaczać dla nas?

1. To zła wiadomość dla zadłużonych w walutach obcych. Frankowicze i posiadający kredyt w euro muszą wziąć pod uwagę, że raty ich kredytów mogą wzrosnąć. 2.Więcej za wakacje zapłacą ci, którzy wybierają się na wakacje poza kraj. Bo słaby złoty oznacza, że realnie więcej będzie trzeba zapłacić za hotele, wyżywienie, przejazdy i atrakcje. Szczególnie w krajach, gdzie waluta jest euro. 3. Słabsza złotówka oznacza też, że trzeba liczyć się też z tym, że drożej zapłacimy za importowane produkty, np. za elektronikę czy auta, które produkowane są poza granicami naszego kraju.

4. Kolejną konsekwencją mogą być droższe ceny na stacjach paliw. Tym bardziej, że w ostatnim czasie na rynkach ropy notowane są lekkie wzrosty, a w efekcie juz teraz płacimy więcej za paliwo. Przez zmiany na kursie walut paliwo może zdrożeć o kilka groszy.

5. Zmiana perspektywy to sygnał dla zagranicznych inwestorów. To taka sugestia, że jest problem. Może dojść do sytuacji, że polskie aktywa nie będą przynosiły takich stóp zwrotu, co oznacza, że jeżeli ktoś ma akcje, to niekoniecznie będą one drożały, a część inwestorów skłoni do ucieczki z Polski.

Zobacz. Moody's ogłosił swoją ocenę. Rating bez zmian, ale prognoza negatywna

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: