TVN24 Biznes | Z kraju

Monika Morawiecka rezygnuje ze stanowiska w państwowej spółce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, PGE
Kubik o materiale "Do spółki z premierem": były skarbnik PiS powiedział, że takie wpłaty by odrzucił
Kubik o materiale "Do spółki z premierem": były skarbnik PiS powiedział, że takie wpłaty by odrzuciłTVN24
wideo 2/5
TVN24Kubik o materiale "Do spółki z premierem": były skarbnik PiS powiedział, że takie wpłaty by odrzucił

Monika Morawiecka nie będzie już prezesem spółki PGE Baltica, w firmie odpowiedzialnej za budowę farm morskich na Bałtyku. W portfelu PGE Baltica są projekty o łącznej mocy rzędu 3,5 GW. Morawiecka jest prywatnie kuzynką premiera.

Jak poinformowała PGE, Morawiecka, która kierowała PGE Baltica od lutego 2019 r., złożyła rezygnację 24 listopada, a w spółce pozostanie do 31 grudnia 2021 r.

Kim jest Monika Morawiecka?

Monika Morawiecka pracowała w PGE od 2006 r. od 2010 r. odpowiadała za strategię Grupy Kapitałowej, m.in. proponowanie długoterminowych planów rozwoju zarówno w obszarze energetyki konwencjonalnej, jak i OZE, oraz za zarządzanie regulacyjne.

Jak czytamy na stronie internetowej spółki, w lutym 2019 roku została prezesem Zarządu PGE Baltica, spółki z Grupy Kapitałowej PGE koordynującej budowę pierwszych morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Od 2010 roku, pełniąc funkcję dyrektora Departamentu Strategii, odpowiadała za strategię całej Grupy Kapitałowej, była odpowiedzialna za analizy otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego PGE oraz proponowanie długoterminowych planów rozwoju Grupy zarówno w zakresie energetyki konwencjonalnej, jak i OZE.

W latach 2013-2018 była także członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, wiodącej organizacji sektora energetycznego w Polsce. Wcześniej pracowała m.in. w firmach doradczych, realizując różnorodne projekty w sektorze elektroenergetycznym, gazowym i ciepłowniczym.

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i bankowość, a także posiadaczką międzynarodowego dyplomu Master of International Management, przyznawanego przez europejskie stowarzyszenie szkół ekonomicznych CEMS.

Monika Morawiecka jest prywatnie kuzynką premiera.

Monika MorawieckaRafał Guz/PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PGE Baltica

PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 r. i odpowiada za program budowy trzech farm wiatrowych na Bałtyku: Baltica-1, która w czerwcu 2020 roku otrzymała techniczne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla mocy do 896 MW; Baltica-2, która w styczniu 2019 roku otrzymała od operatora sieci przesyłowej propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE dla 1489 MW, oraz Baltica-3 z umową przyłączeniową na maksymalnie 1045 MW.

Partnerem PGE w projekcie offshore jest duński Ørsted. W maju 2021 r. spółki Ørsteda objęły po 50 proc. udziałów w spółkach Baltica 2 oraz Baltica 3, płacąc ponad 680 mln zł.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, PGE

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości