Nowe śmigłowce dla wojska. MON zdradza, kiedy dotrą pierwsze maszyny

Z kraju

tvn24Dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska o śmigłowcach dla polskiej armii

MON zakłada, że w roku 2017 r. polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych; obecnie trwają rozmowy z trzema kontrahentami - poinformowała w środę zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska.

Perkowska odczytała oświadczenie resortu w sprawie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Podkreślono w nim, że rok 2016 będzie "pierwszy rokiem budżetowym, w którym wydatki na zakup uzbrojenia zrealizowane zostaną w całej zaplanowanej wysokości - 7 mld złotych". Perkowska wyjaśniła, że dane te wynikają z "wielkości podpisanych umów zakupów lub umów znajdujących się w finalizacji".

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu MON wystosował zaproszenie do rozmów w sprawie nowych śmigłowców do PZL Mielec, PZL Świdnik i firmy Airbus.

Groźna luka

Nawiązała też do zakończonych rozmów dotyczących śmigłowców wielozadaniowych Caracal. - Znany medialnie fakt przewlekania negocjacji offsetowych oraz formułowania przez koncern nieodpowiadających polskim potrzebom obietnic i kwot odnoszących się do offsetów zmusił ministerstwo rozwoju do zakończenia trwającego cztery lata postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych. Tym niemniej MON przygotowane jest na szybkie podjęcie działań wypełniających groźną dla bezpieczeństwa państwa lukę, jaka mogłaby się w związku z tym pojawić - podkreśliła Perkowska.

Dodała, że trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców, najpilniej wymaganych przez polskie Siły Zbrojne. - MON zakłada, że w roku 2017 polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczane do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych - zaznaczyła. MON zapewnia równocześnie, że rozmowy prowadzone są zgodnie z zasadą przejrzystości i przy równym traktowaniu oferentów. Warunkiem jest utworzenie centrum serwisowego śmigłowców w Łodzi.

Niedawna awantura o zerwanie kontraktu na francuskie śmigłowce jak w soczewce skupia problemy wszystkich planowanych i pilnych od dawna zakupów dla armii: okrętów obrony wybrzeża, niszczycieli min, rakiet dalekiego zasięgu czy pierwszych bezzałogowców. Miała być wielka modernizacja, a na razie jest wielki chaos. Materiał programu "Polska i Świat" z 25.10.2016 r.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP