Nowe samoloty dla VIP-ów nie tak szybko. Resort obrony odrzucił wszystkie oferty

Z kraju

tvn24Resort obrony odrzucił oferty na średniej wielkości samoloty do przewozu VIP-ów

Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej odrzucił obie oferty, jakie złożono na dostawę samolotów średniej wielkości do przewozu najważniejszych osób w państwie - poinformowało w czwartek ministerstwo.

Termin składania ofert upłynął w środę. "Po dokonaniu oceny złożonych ofert obie oferty podlegają odrzuceniu" - podał w czwartek resort obrony w komunikacie.

Przyczyny odrzucenia ofert

20 lutego Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do składania ofert na dostawę trzech samolotów średniej wielkości amerykańską firmę The Boeing Company, a także niemiecką Lufthansę wspólnie z czeską firmą Glomex.

"Oferta firmy The Boeing Company o wartości około 3,44 mld PLN brutto podlega odrzuceniu ze względu na błędy formalno-prawne (oferta warunkowa - ważność oferty uwarunkowana była przez wykonawcę koniecznością dokonania zmian w zapisach umowy). Oferta firmy Glomex s.r.o. o wartości około 2,66 mld PLN brutto podlega odrzuceniu ze względu na błędy formalno-prawne (oferta warunkowa - ważność oferty uwarunkowana była przez wykonawcę koniecznością dokonania zmian w zapisach umowy), fakt, że nie została zabezpieczona wadium, a ponadto została złożona przez podmiot niezaproszony do składania ofert (uczestnikiem w postępowaniu było konsorcjum Glomex - Lufthansa Technik)" - poinformowało ministerstwo.

Do decyzji resortu obrony odniósł się również odpowiedzialny za zakupy wiceszef MON Bartosz Kownacki. "Oferty zostały odrzucone ze względu na błędy formalno-prawne i ich wartość. Rada Ministrów przeznaczyła (na zakup samolotów - red.) 1,7 mld PLN" - napisał na Twitterze. "Obaj wykonawcy zaproponowali w ofertach wstępnych samoloty Boeing B737 (BBJ2 w wersji z salonem)" - poinformowało MON.

O przetargu

Postępowanie rozpoczęło się pod koniec sierpnia 2016 roku. W połowie października wnioski o dopuszczenie do udziału złożyły cztery podmioty - prócz tych, które złożyły w środę oferty, były to także polska spółka Megmar Logistics & Consulting oraz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat.

MON, po weryfikacji wykonawców, do negocjacji zaprosiło tylko Boeinga i wspólnie Glomex i Lufthansę. Wojsko zamierzało kupić dwa nowe samoloty i jeden używany. W 2016 roku MON informowało, że planuje zawarcie umowy w pierwszym kwartale tego roku i oczekuje dostawy pierwszego używanego samolotu w listopadzie 2017 roku. Zgodnie z wymogami przetargu dwa samoloty nowe miałyby zostać dostarczone w latach 2020-21. Nowe samoloty miały zabierać co najmniej po 65 pasażerów (w konfiguracji z salonką), a używany - 132. Wymogiem było, by samolot z co najmniej 30 pasażerami, bagażem oraz standardową załogą powinien pozwalać na loty transatlantyckie bez międzylądowania; maszyny musiały być wyposażone w systemy łączności niejawnej i systemy obrony i ochrony własnej.

W przypadku samolotu używanego płatowiec i silniki nie mogły być starsze niż pięć lat; zasięg z kompletem pasażerów, bagażem oraz standardową załogą powinien zapewniać możliwość lotów transatlantyckich z jednym międzylądowaniem.

Transport VIP-ów

W listopadzie 2016 roku MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Według MON, maszyny zostaną dostarczone w czerwcu i lipcu. Po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku i rozformowaniu pułku specjalnego odpowiedzialnego za transport VIP-ów w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma czarterowanymi od PLL LOT samolotami średniej wielkości Embraer 175. Umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 roku. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych - wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

Pod koniec października ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało mały samolot dla VIP-ów. Przetarg wygrali Amerykanie, którzy zaoferowali samolot Gulfstream G-550. Wiceszef MON Bartosz Kownacki o dostawach (25.02.2017):

Kownacki: w czerwcu pierwsze samoloty dla VIP-ówRMF FM

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: