Dodatkowe sto milionów złotych na własny prąd. "To szansa dla kolejnych 20 tysięcy osób"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Kowalczyk o programie "Mój Prąd" (materiał z sierpnia 2022)
Kowalczyk o programie "Mój Prąd" (materiał z sierpnia 2022)tvn24
wideo 2/5
tvn24Kowalczyk o programie "Mój prąd"

O 100 milionów złotych zostanie zwiększony budżet rządowego programu Mój Prąd. Program ma być kontynuowany w 2021 roku - poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Napisano, że z uwagi na to, że wnioskodawcy już wyczerpali miliardową pulę dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne NFOŚiGW postawowił nie zamykać naboru i zwiększył budżet programu o dodatkowe 100 mln zł. Nabór - jak zaznaczono - potrwa do 18 grudnia br. Środki mają być przeznaczone na inwestycje w produkcję energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW.

"Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie"

- Nie dziwi nas ogromne zainteresowanie fotowoltaiką i lawina wniosków o dotacje do 5 tys. zł. Cieszy mnie, że rośnie świadomość naszego społeczeństwa, że ekologia po prostu się opłaca – mówi cytowany w informacji minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zaznaczył, że korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. - Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach Mojego Prądu przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok - dodał.

Do NFOŚiGW 6 listopada wpłynął 200-tysięczny wniosek, który wyczerpał miliardowy budżet Mojego Prądu.

- Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Porównując ten wynik do mocy 3,77 MW największej polskiej farmy fotowoltaicznej (w gminie Czernikowo koło Torunia), Mój Prąd sfinansuje ponad 300 takich inwestycji – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

Nowa odsłona

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych wnioskodawców i wywiązując się z obietnicy zakończenia naboru dopiero za nieco ponad miesiąc, zdecydowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska o zwiększeniu puli dostępnych środków w Moim Prądzie – wskazał wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. - Dodatkowe 100 mln zł, to szansa dla kolejnych 20 tys. osób - dodał.

Jak dodano, w oczekiwaniu na finał II naboru Mojego Prądu, który rozpoczął się 13 stycznia 2020 r., podjęto też decyzję o kontynuacji programu w 2021 r. "Nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów" - czytamy.

Mój Prąd to program finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem skorzystania z programu, który wystartował w połowie 2019 r., jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości