W zabawkach ma być mniej aluminium. Jest projekt rozporządzenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Bezpieczne zabawki (film autorstwa UOKiK)UOKiK
wideo 2/2
UOKiKBezpieczne zabawki (film autorstwa UOKiK)

W zabawkach będzie musiało znajdować się mniej aluminium niż dotychczas - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach RCL. Nowe obostrzenia mają służyć lepszej ochronie zdrowia dzieci.

We wtorek na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie wymagań dla zabawek. Jego autorem jest resort rozwoju.

Nowe rozporządzenie wdrażać będzie do polskich przepisów unijne rozwiązania w sprawie bezpieczeństwa zabawek w odniesieniu do aluminium.

Ochrona zdrowia dzieci

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, nowelizacja przepisów to konsekwencja badań naukowych, jak i działań w tej sprawie grupy ekspertów ds. bezpieczeństwa zabawek i jej podgrupy ds. chemikaliów oraz Komitetu Naukowego ds. Zagrożeń dla Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER).

"Glin jest metalem neurotoksycznym, a zatem konieczna była jego odpowiednia regulacja, a w świetle nowych dowodów naukowych – podwyższenie obowiązujących ograniczeń" - wyjaśniono w ocenie skutków regulacji projektu.

Podkreślono ponadto, że celem przepisów unijnych (dyrektywa TSD - Toys Safety Directive) jest ochrona życia i zdrowia dzieci.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że glin kumuluje się w organizmie człowieka. "Po przedostaniu się przez barierę śluzówki glin konkuruje z żelazem o miejsce wiązania do transferyny – białka transportującego jony Fe3+. Transferyna reguluje stężenie jonów żelaza w osoczu krwi i transportuje je do tkanek. Aluminium może przekroczyć barierę krew-mózg dostając się do mózgu i łożyska, aby dotrzeć do płodu" - czytamy.

Zalecenia

W uzasadnieniu projektu wskazano, że KE oraz SCHEER wydały opinię w sprawie dopuszczalnego spożycia aluminium w odniesieniu do dostosowania limitów migracji dla aluminium w zabawkach. W wyniku analiz zalecono ustawienie dopuszczalnego dziennego spożycia glinu na 0,3 mg/kg masy ciała/dzień.

Jak wyjaśniono, obecne limity wynoszą 5625 mg/kg w suchym, kruchym, sproszkowanym lub elastycznym materiale zabawki, 1406 mg/kg w płynnym lub lepkim materiale zabawki oraz 70000 mg/kg w zeskrobanym materiale zabawki. Zgodnie z rekomendacjami ma być to teraz odpowiednio: 2250, 560 oraz 28130 mg/kg.

"Podniesienie limitu dla glinu stanowi jedyną możliwość podniesienia jakości zabawek, co przełoży się bezpośrednio na ochronę zdrowia i życia dzieci, jak również może przyczynić się do zmniejszenia problemów z płodnością w wieku dojrzałym (a zatem stanowi też ochronę przyszłych pokoleń)" - podkreślono w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 20 maja 2021 roku.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock