Polacy są ubankowieni. Dzięki młodym

Z kraju

shutterstock.comStajemy się coraz bardziej ubankowionym społeczeństwem

Stajemy się coraz bardziej ubankowionym społeczeństwem. Wyprzedziliśmy Słowaków i Węgrów – informuje "Puls Biznesu".

Kilka wojen na rachunki osobiste między bankami przyniosło efekty. W ciągu czterech lat odsetek osób w wieku 15+ posiadających rachunek bankowy wzrósł aż o 8 pkt. proc. Konto osobiste w ubiegłym roku miało już 78 proc. społeczeństwa - wynika z najnowszego raportu Global Findex 2014 przygotowanego przez Bank Światowy.

Nie jest to jeszcze europejska ekstraklasa, daleko nam do krajów bogatego Zachodu, nie mówiąc o Skandynawii, gdzie konto w banku ma każdy dorosły obywatel. Przed nami są też Czesi (82 proc.), wyprzedziliśmy natomiast Słowaków (77 proc.) i zostawiamy w pobitym polu Madziarów (72 proc.).

Tomasz Dymowski, dyrektor departamentu zarządzania ofertą produktową Raiffeisen Polbanku, twierdzi, że siłą napędową krajowego rynku rachunków bankowych są młodzi ludzie. "Z każdym rokiem na rynek wchodzi bardziej uświadomiona grupa klientów, w której odsetek ubankowienia przekracza 90 proc. Stąd banki tyle inwestują w pierwsze konta, rachunki dla studentów. To tu jest potencjał zdobywania klientów" - mówi Tomasz Dymowski.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com