Ministrowie obiecują 730 mln zł na podwyżki. Dla żołnierzy i funkcjonariuszy

Z kraju

tvn24Ministerowie zapowiedziali podwyżki w swoich resortach

Żołnierze, funkcjonariusze służby wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, służby podległe MSW, m. in. policjanci oraz pracownicy cywilni otrzymają od przyszłego roku podwyżki wynagrodzeń - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej ministrowie Teresa Piotrowska, szefowa MSW i Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef MON. Poinformowano, że w 2016 r. w MON na podwyżki przeznaczono 340 mln zł, a w MSW ok. 390 mln zł.

- Z wielką satysfakcją chciałbym przekazać informację, że w ramach budżetu ministra obrony narodowej w roku 2016 będzie przewidziany wzrost wynagrodzeń i uposażeń w kwocie 340 mln zł, z czego 215 mln zł będzie przeznaczone na podwyżki uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy SWW i SKW oraz 125 mln zł na podwyżki wynagrodzeń pracowników wojska - poinformował wicepremier i szef MON.

I MSW

Z kolei minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowała, że w MSW i służbach mu podległych dodatkowo na fundusz płac w przyszłym roku będzie przeznaczone około 390 mln zł. - Pozwoli to na średnią zwyżkę wynagrodzenia na etat dla funkcjonariusza o cztery proc., zaś pracownika cywilnego o sześć proc. - powiedziała. Siemoniak dodał, że przyjęta została inna zasada niż przy podwyżce z 2012 r. Wówczas - jak przypomniał - w MON i MSW dano po 300 zł podwyżki dla każdego żołnierza i funkcjonariusza, podwyżka nie objęła pracowników cywilnych. - Tym razem konsultując się ze stroną społeczną (...), uznaliśmy, że będziemy wspólnie wypracowywali zasady tej podwyżki, tak aby rozwiązać różne problemy, które się przez lata nawarstwiły - zaznaczył. - Zgodnie z sugestiami przedstawicieli związków zawodowych wszystkich służb podległych MSW (...) rozmawialiśmy o tym, aby nie była to podwyżka na każdy etat równo, ale żeby pieniądze te były dzielone 'na dole' - powiedziała natomiast Piotrowska.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)