Firmy mogą ocenić kredyt technologiczny

Z kraju

shutterstock.comDo 15 kwietnia br. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach działalności innowacyjnej

Do 15 kwietnia br. można zgłaszać uwagi w sprawie zasad udzielania kredytu technologicznego.

Jak wyjaśnia resort gospodarki, autor projektu, chodzi zwłaszcza o udzielanie kredytu technologicznego małym i średnim przedsiębiorstwom inwestującym w innowacje w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Cel nowelizacji

Jak poinformowało MG w komunikacie, zgodnie z ustawą z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w latach 2007-2013 mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o kredyt technologiczny, udzielany przez banki komercyjne. W latach 2014-2020 instrument ten będzie kontynuowany przez Ministerstwo Gospodarki, pod nazwą Kredyt na innowacje technologiczne - w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).

- Projekt nowelizacji określa zasady udzielenia kredytu na realizację inwestycji technologicznej, której przedmiotem jest wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych lub niepatentowanej wiedzy technicznej.

Ponadto proces wdrożenia nowej technologii ma prowadzić do wytworzenia nowych lub znaczących ulepszonych procesów, towarów lub usług. Spłata części kapitału kredytu technologicznego będzie następowała ze środków PO IR - czytamy w komunikacie.

Resort podkreślił, że nowelizowana ustawa dostosowuje jej przepisy do zasad udzielania pomocy publicznej w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Instytucją Wdrażającą, organizującą konkurs w poddziałaniu Kredyt na innowacje technologiczne PO IR, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Link do dokumentu na stronach BIP MG: http://bip.mg.gov.pl/node/23417

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com