Z kraju

Gospodarka ma urosnąć szybciej. Resort rozwoju podniósł prognozy

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o stopie inwestycjitvn24
wideo 2/4

Ministerstwo Rozwoju szacuje tegoroczny wzrost produktu krajowego brutto na poziomie 4,3 proc. - podał resort w raporcie miesięcznym.

Wcześniej resort szacował wzrost na poziomie 3,6 proc.

Jakie prognozy

Ministerstwo szacuje, że spożycie ogółem wzrośnie w tym roku o 4 proc., a w tym spożycie indywidualne o 4,8 proc. Poprzednio szacunki mówiły o wzroście na poziomie odpowiednio 3,9 proc. i 4 proc. Według najnowszych prognoz akumulacja w tym roku ma wzrosnąć o 7,9 proc., a inwestycje o 3,7 proc., wobec odpowiednio 3,8 proc. i 7,2 proc. Średnioroczna inflacja wyniesie 1,9 proc. wobec 1,8 proc. szacowane wcześniej, a stopa bezrobocia 7,2 proc. wobec 7,4 proc.

Wysokie tempo

Główny Urząd Statystyczny w ubiegły wtorek poinformował w tak zwanym szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w trzecim kwartale o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

- Mamy najwyższe tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto od końca 2011 roku, co świadczy o dobrej sytuacji ekonomicznej Polaków - ocenił wówczas wicepremier Mateusz Morawiecki. Zdaniem wiceministra finansów Leszka Skiby, uzasadniony jest scenariusz przewidujący, że PKB w całym roku 2017 wzrośnie w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc. - Kibicujemy, żeby ta wartość była jak największa, ale ona się znajdzie gdzieś w tym przedziale - powiedział Skiba.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości