Morawiecki gasi optymizm. Wzrost gospodarczy ma być niższy

Z kraju

tvn24Ministerstwo Rowoju, którym kieruje Mateusz Morawiecki, skorygowało prognozy wzrostu gospodarczego na 2016 r.

Mniejsze inwestycje, mniejsza produkcja przemysłowa i w konsekwencji mniejszy wzrost. Ministerstwo Rozwoju koryguje prognozy na ten rok. Zamiast zakładanych 3,8 proc. gospodarka ma urosnąć o 3,5 proc. Ale to nie wszystko. Pogłębi się też deflacja.

Ministerstwo Rozwoju obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 3,8 proc. do 3,5 proc. - wynika z miesięcznych prognoz resortu, którym kieruje Mateusz Morawiecki. MR skorygowało również prognozę dla inflacji CPI w 2016 r. z - 0,4 proc. do - 0,5 proc.

Wzrost gospodarczy

Z dokumentu wynika, że analitycy Departamentu Strategii Rozwoju w MR spodziewają się w całym roku wzrostu spożycia ogółem o 3,9 proc. To bez zmian względem prognoz sprzed miesiąca. Wzrost inwestycji ma wynieść z kolei 1,5 proc. i jest to znaczny spadek, w stosunku do wcześniejszych prognoz, kiedy przewidywano wzrost 4,7 proc.

W ocenie MR produkcja przemysłowa wzrośnie o 4 proc., wobec 5 proc. zakładanych wcześniej. Saldo obrotów towarowych w 2016 r. będzie dodatnie i wyniesie 5,6 mld euro (wobec 7,4 mld euro prognozowanych przed miesiącem).

Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler:

Morawiecki o przyszłości koncernu Daimler

Autor: MS / Źródło: PAP, MR, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24