Dodatkowe świadczenie dla sołtysów coraz bliżej. Trwają prace w ministerstwie

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Sołtyska sołectwa Palowice: mówimy głośne "nie" tej inwestycji
Sołtyska sołectwa Palowice: mówimy głośne "nie" tej inwestycjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Sołtyska sołectwa Palowice: mówimy głośne "nie" tej inwestycji

Trwają prace nad wprowadzeniem nowego świadczenia dla sołtysów. "Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony" - wskazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 300 złotych miesięcznie ma trafiać do sołtysów, którzy urzędowali przez dwie kadencje i osiągnęli wiek emerytalny.

Chodzi o projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przygotowany przez ministerstwo rolnictwa. "Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie przysługuje wynagrodzenie. Funkcja ta nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym, a czas sprawowania kadencji nie jest wliczany do okresu zatrudnienia. Tym samym wysiłek włożony przez sołtysów na rzecz społeczności wiejskiej nie jest w odpowiedni sposób wynagrodzony" - napisano w wykazie.

Obowiązki sołtysów i propozycja wynagrodzenia

Wskazano, że do najczęstszych obowiązków sołtysa zaliczono organizowanie zebrań wiejskich i wykonywanie ich uchwał, zarządzanie mieniem komunalnym i gminnym, inkasowanie podatków lokalnych czy dostarczanie nakazów podatkowych. Sołtys organizuje również życie społeczno-kulturalne na wsi. Wszystkie te zadania wykonuje społecznie, poza swoją aktywnością zawodową. Poinformowano, że projekt ustawy przewiduje możliwość przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa w wysokości 300 złotych miesięcznie. Za okres ten przyjęto wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje. Kolejnym kryterium otrzymania świadczenia ma być wiek uprawniający do otrzymania świadczenia. Proponuje się przyznanie świadczenia po osiągnięciu, w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn oraz 65 lat. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM - to II kwartał 2023 r.

Zmiana ustawy - szczegóły

W połowie marca do Sejmu wpłynął poselski (PiS) projekt nowelizacji przepisów, chodzi o zmianę ustawy o samorządzie gminnym. Proponowane w nim rozwiązania są tożsame z projektem ministerstwa. "Głównym celem opracowanego projektu ustawy jest przyznanie długo oczekiwanego świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynajmniej 2 kadencje pełnili funkcję sołtysa" - napisano w uzasadnieniu projektu. Wskazano też, że "projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności".

Czytaj też: PiS proponuje nowe świadczenie. "Dodatek do emerytury"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości