Uwaga na fałszywe informacje o zwrocie podatku. Ostrzeżenie ministerstwa finansów

[object Object]
Ekspert: Ataki hakerskie kosztują nas miliardy dolarów
wideo 2/3

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami z informacją o "zwrocie podatku". Resort podkreśla, że nie należy otwierać ani wiadomości, ani załącznika, ponieważ zawiera złośliwy kod.

Rozliczenie podatku za 2017 roku dla wielu podatników wiąże się z otrzymaniem zwrotu pieniędzy. Taka sytuacja pojawia się wówczas, kiedy w zeznaniu rocznym PIT wykażemy nadpłatę. Zgodnie z przepisami fiskus ma 90 dni na zwrot podatku.

Jak się okazuje, sytuację próbują wykorzystać hakerzy. Ministerstwo Finansów w opublikowanej na stronie internetowej informacji ostrzega przed fałszywymi e-mailami, które dotyczą zwrotu podatku.

"Wiadomość nie pochodzi z Ministerstwa Finansów. Nie należy otwierać ani wiadomości, ani załącznika, który zawiera złośliwy kod" - czytamy na stronie resortu.

MF opublikowało również przykładową treść fałszywej wiadomości (pisownia oryginalna):

Szanowny Kliencie,

Po ostatnich obliczen aktywnosci fiskalnej ustalilismy, ze jestes uprawniony do otrzymania zwrotu podatku od 8995,10 zl. Prosze zlozyc wniosek o zwrot podatku i pozwalaja nam 3-5 dni w celu jego przetworzenia.

Aby uzyskacdostep do zwrotu podatku, nalezy pobrac i wypelnic formularz zwrotu podatku dolaczone do tej wiadomosci e-mail.

Refundacja moze byc opoznione z roznych powodow:

- Invalid rekordy - Nanoszenie po terminie

Dziekujemy za korzystanie z naszych uslug, Ministerstwo Finansow ul. Swietokrzyska 12 00-916 Warsawa NIP: 526-025-02-74 REGON: 000002217

Co z naszą nadpłatą?

Przypomnijmy, że stan realizacji faktycznego zwrotu nadpłaty można sprawdzić na Portalu Podatkowym. Aby to zrobić, należy w pierwszej kolejności podać PESEL lub NIP. Następnie podaje się kwotę przychodu za 2017 rok. Wartość przychodu wpisuje się w pełnych złotych. Jeśli wprowadzone dane są poprawne, to pojawi się informacja o statusie "zrealizowano" lub "w trakcie realizacji". W przypadki tego drugiego komunikatu chodzi o wciąż trwający proces zwrotu nadpłaty w urzędzie skarbowym.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości