Od poniedziałku nowe ministerstwo

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Cieszyński o sprawie respiratorów: w mojej ocenie nie ma powodów, żeby przepraszać
Cieszyński o sprawie respiratorów: w mojej ocenie nie ma powodów, żeby przepraszaćTVN24
wideo 2/11
TVN24Cieszyński o sprawie respiratorów: w mojej ocenie nie ma powodów, żeby przepraszać

W poniedziałek 1 maja weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji. Wcześniej, na początku kwietnia prezydent powołał Janusza Cieszyńskiego na stanowisko szefa tego resortu.

Zgodnie z rozporządzeniem pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obsługujący dotychczas sprawy działu informatyzacja włączeni zostali do Ministerstwa Cyfryzacji.

Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda powołał Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia; od kwietnia 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji.

Czytaj także: Janusz, co się procedurom nie kłaniał

Afera respiratorowa

Janusz Cieszyński tydzień temu był gościem "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24. Rozmowa dotyczyła między innymi sprawy zakupu respiratorów od handlarza bronią w 2020 roku. Cieszyński - wtedy jako wiceminister zdrowia - był odpowiedzialny za tę kontrowersyjną transakcję. Spółka E&K nie wywiązała się z zamówienia, nie dostarczyła tysiąca urządzeń i wciąż nie zwróciła dziesiątek milionów złotych.

- Firma E&K została polecona przez jedną ze służb specjalnych. Przez Agencję Wywiadu. Następnie uzyskałem zgodnie z procedurą, która była przyjęta, pozytywną opinię Centralnego Biura Antykorupcyjnego - mówił.

Przekonywał, że Cieszyński, że "specyfikacja sprzętu była dobra w tym sensie, że to był sprzęt potrzebny".  Pytany, ile z tych respiratorów jest używanych w polskich szpitalach, odparł: - Cały ten sprzęt trafił do (Rządowej) Agencji Rezerw Strategicznych. Nie wiem, jaki jest jego los.

Na uwagę prowadzącego, że posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy śledzili sprawę respiratorów, twierdzą, że żaden nie jest wykorzystywany, odpowiedział: - Myślę, że ta teza jest fałszywa.

Zarówno w sprawie zakupu tych respiratorów, jak i sprzętu medycznego kupionego od KGHM na początku pandemii, Najwyższa Izba Kontroli w kwietniu i lipcu 2022 skierowała do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników państwowych - w tym w obu przypadkach przez Janusza Cieszyńskiego.

Czytaj także: Cieszyński o zakupie respiratorów: "rekomendowane", "certyfikowane". Wyjaśniamy

Zaślepka materiału TVN24GO
Janusz Cieszyński w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości