Najpierw "pełne zaskoczenie" Streżyńskiej. Potem informacja, że resort cyfryzacji jednak zostaje

Z kraju

Ministerstwo Cyfryzacji jednak zostaje. Nowy minister w najbliższych dniachtvn24bis
wideo 2/4

W najbliższych dniach powołany zostanie jeszcze jeden minister - cyfryzacji - poinformowała reporterkę TVN24 Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu. Do tego czasu bezpośredni nadzór nad resortem sprawuje premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek prezydent Andrzej Duda odwołał Annę Streżyńską z funkcji ministra cyfryzacji. W jej miejsce nie powołał żadnego nowego ministra, więc wydawało się, że jej resort będzie zlikwidowany. Tym bardziej, że powołano nowe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Była już minister te zmiany skomentowała na Twitterze pisząc, że jest zaskoczona tym, że nie ma oddzielnego ministerstwa cyfryzacji. "Pełne zaskoczenie. Nie ma samodzielnego Ministerstwa Cyfryzacji" - napisała, a w kolejnych tweetach podziękowała za pracę w rządzie.

Ministerstwo zostaje

Po pewnym czasie okazało się jednak, że resort cyfryzacji nie zostanie zlikwidowany, a niebawem na jego czele stanie nowy minister. W rozmowie z reporterką TVN24 Olgą Olesek przyznała to rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - W najbliższych dniach powołany zostanie jeszcze jeden minister - cyfryzacji - poinformowała TVN24 Joanna Kopcińska. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała dodatkowo, że do czasu powołania nowego szefa Ministerstwa Cyfryzacji nadzór nad tym resortem będzie bezpośrednio sprawował premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany w rządzie

Podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim na nowego ministra finansów powołana została Teresa Czerwińska, ministrem w nowym resorcie przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz, a ministrem inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dotychczas resortami finansów i rozwoju kierował Mateusz Morawiecki.

Prezydent powołał też Jacka Czaputowicza na szefa MSZ, a Łukasza Szumowskiego na ministra zdrowia. Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Andrzej Adamczyk został powołany na ministra infrastruktury; wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa. Wcześniej prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wspomnianą już minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Autor: mb, msz / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty: