Państowy Instytut Wydawczniczy zostaje. Stanie się instytucją kultury

TVN24 Biznes

ShutterstockMinister skarbu państwa uchylił decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego

Minister skarbu państwa uchylił decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego - podało w poniedziałek MSP. PIW zostanie przekształcony w narodową instytucję kultury. Proces ten może się zakończyć do 31 marca 2016 r.

- Minister skarbu państwa uchylił decyzję o likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego. Kolejnym krokiem będzie przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie - przekształcenie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - w narodową instytucję kultury - napisano w poniedziałkowym komunikacie resortu skarbu państwa.

- Powołany w 2012 r. międzyresortowy zespół ds. ochrony dziedzictwa i majątku PIW wywiązał się ze swoich zobowiązań. Wypracował model, jaki gwarantuje zachowanie integralności zbiorów i dorobku PIW, jak również zachowanie jego majątku w rękach państwa. Dzięki temu PIW będzie mógł nadal wydawać klasykę polskiej i światowej literatury, a w przyszłym roku świętować 70-lecie swojej działalności - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński.

- Jeśli jest inwestor, który chce podjąć działania, doinwestować i kontynuować pewne działania to warto powierzyć takiemu inwestorowi zadanie i właśnie nastąpiła taka decyzja. Instytut Książki, finansowany przez ministerstwo kultury, wykupił dwa piętra budynku, w którym się mieścił PIW, dlatego ma kapitał i może w tej chwili z zabezpieczeniem swoich zadań kontynuować swoje dzieło - powiedział Czerwiński, pytany o swoją decyzję podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Trudna sytuacja finansowa

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podkreśliła, że PIW pozostanie w rękach państwa i będzie służył kulturze. - Uratowane zostanie nie tylko wydawnictwo, ale również bardzo zaniedbany księgozbiór i archiwum. Satysfakcja jest tym większa, że w ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - dodała szefowa resortu kultury.

PIW - przypomniało MSP w komunikacie - został postawiony w stan likwidacji w 2012 r. z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej. Przez ostatnie lata utrzymywał się wyłącznie z wyprzedaży majątku, a jego działalność podstawowa – wydawanie książek – przynosiła straty.

- Wysokość zobowiązań przedsiębiorstwa PIW na 30.06.2015 r. wynosiła 5,5 mln zł. W wyniku prac międzyresortowego zespołu Maciej Szudek, likwidator PIW, 5 października 2015 r. zawarł umowę sprzedaży dwóch pięter kamienicy przy ul. Foksal na rzecz narodowej instytucji kultury – Instytutu Książki. Zapłacona kwota 6,3 mln zł wystarczyła do spłaty długów przedsiębiorstwa i przywrócenia dodatnich funduszy przedsiębiorstwa. To pozwala na dalsze przekształcenia przedsiębiorstwa - podał resort skarbu.

- Według wstępnego harmonogramu przygotowanego przez likwidatora, proces przekształcenia w narodową instytucję kultury może się zamknąć do 31 marca 2016 r. Z chwilą przekształcenia nadzór nad PIW-em zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - napisano w komunikacie.

Jak poinformował resort skarbu, likwidator PIW rozpoczął też prace nad zabezpieczeniem zasobów PIW przed fizycznym zniszczeniem. W analizie zleconej pracownikom Biblioteki Narodowej oraz Archiwum Państwowego stwierdzono, że zbiory biblioteczne, egzemplarze żelazne oraz materiały archiwalne będące w zasobach PIW powinny zostać poddane dezynfekcji i oczyszczeniu. - Proces ten będzie kontynuowany przez Wioletę Prządak, która od 2012 r. była sekretarzem wydawnictwa, a od dziś jest jego tymczasowym kierownikiem - poinformowało MSP.

Społeczny Komitet Ratowania PIW

PIW istnieje od 1946 roku. Do 1989 r. należał - obok Czytelnika i Wydawnictwa Literackiego - do głównych wydawców literatury polskiej. Od lutego 2012 r. był w stanie likwidacji. Jak zapewniało MSP, działania resortu i likwidatora miały na celu "zabezpieczenie dóbr kultury PIW (...) 8 tys. praw autorskich i wydawniczych, zbiory biblioteczne, zbiory tzw. egzemplarzy żelaznych, praw wydawniczych oraz praw do opracowań redakcyjnych i znaków towarowych, mających kolosalne znaczenie dla dorobku kultury i dziedzictwa narodowego". Ministerstwo podkreślało, że likwidacja dotyczyć będzie jedynie przedsiębiorstwa, zarządzającego dorobkiem i majątkiem PIW, nie - działalności wydawnictwa.

W obronie wydawnictwa powołany został Społeczny Komitet Ratowania PIW, który rozpoczął w internecie akcję "Ratuj PIW, ratuj książkę". Pod apelami do ministerstwa skarbu podpisało się kilka tysięcy osób, w tym pisarzy, dyrektorów publicznych instytucji i placówek kulturalnych, naukowców oraz parlamentarzystów.

We wrześniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska zapowiedziała, że będący w stanie likwidacji PIW zostanie uratowany i następnie przekształcony w narodową instytucję kultury, pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock