"Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Macierewicz o modernizacji armii

Z kraju


Zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 miliardów złotych - podkreślił minister obrony Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - wtórował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister Macierewicz przypomniał, że docelowo na armię wydawać będziemy 2,5 proc. PKB rocznie. - Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie, co to jest wojna, Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, z takim zaangażowaniem, z takim wysiłkiem rząd Rzeczpospolitej Polskiej przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii - powiedział Macierewicz.

Kontrakt na karabinki

Zgodnie z zapowiedziami ministra podczas targów w Kielcach został podpisany kontrakt na dostarczenie polskiej armii 53 tysięcy karabinów Grot.

Karabiny produkowane są przez Fabrykę Broni "Łucznik" Radom, spółkę należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Groty - jak zapowiedział szef MON - trafić mają do wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. - Po kontrakcie na samoloty VIP-owskie, jest to największy kontrakt, jaki udało nam się podpisać - mówił zaangażowany w prace nad kontaktem wiceminister obrony Michał Dworczyk. Dodał, że Grot "to innowacyjna konstrukcja, jedna z najnowocześniejszych na świecie". - Niezwykłość polega na tym, że na bazie kilku wspólnych elementów, między innymi komory zamkowej, czy suwadła, można budować 10 rodzajów karabinka. Jest to w pełni polska konstrukcja, która pierwszy raz od 1939 roku trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych - powiedział Dworczyk.

Najnowsze techniki

W swoim przemówieniu wicepremier Morawiecki zwracał z kolei uwagę na Koreę Południową. - Jako minister rozwoju zdaję sobie sprawę z tego, że mało jest dziedzin na świecie, które byłyby istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. (...) Wiele dzisiejszych narodów, w tym Korea Południowa w szczególności, pokazuje jak połączyć nowoczesne precyzyjne przemysły z polityką obronną. Z naszej strony chcemy z takim partnerami jak Korea i z innymi naszymi partnerami, w tym w szczególności z partnerami z NATO, rozwijać różne rodzaje przemysłu w biznesie państwowym, prywatnym, ze wsparciem oczywiście różnego rodzaju współpracy międzynarodowej - powiedział minister rozwoju i finansów. Podobnie jak szef resortu obrony, przypomniał także łacińską maksymę: "Kto chce pokoju, musi się gotować do działań obronnych".

- My w Polsce to doskonale wiemy, z naszymi partnerami z całego świata, którzy tutaj są obecni, chcemy taką owocną międzynarodową współprace nawiązywać. Abyśmy dla zapewnienia pokoju na świecie potrafili rozwijać najnowsze techniki przemysłu obronnego - dodał wicepremier.

Uczestnicy salonu

Udział w MSPO biorą między innymi przedstawiciele takich państw jak: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych będą też uczestniczyli w kilkudziesięciu konferencjach poświęconych obronności, które są organizowane w ramach targów. Podczas MSPO zaplanowano prezentację nowości przez partnera strategicznego imprezy - Polską Grupę Zbrojeniową. Pokazane zostaną flagowe produkty PGZ, m.in.: samobieżny moździerz Rak, armatohaubica Krab, przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun oraz karabinki MSBS. Wśród wystawców są producenci uzbrojenia zainteresowani perspektywami wprowadzenia do polskiego wojska nowych śmigłowców, samolotów myśliwskich, okrętów podwodnych i nawodnych oraz zestawów obrony powietrznej. Swoje produkty zaprezentują także światowi potentaci rynku zbrojeniowego w tym Airbus, Bell Helicopter, Boeing, Leonardo, Lockheed Martin, Raytheon, Saab Technologies, konsorcjum Eurofighter.

Wystawa Korei Południowej

Podczas imprezy wystawę narodową, która jest tradycją MSPO, przedstawi Korea Południowa. W targach uczestniczy minister obrony Korei Południowej Jei Guk Jeon. Teren wystawienniczy MSPO obejmuje 27 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dużą część ekspozycji zajmuje Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana pod hasłem "Innowacyjność, Technika, Skuteczność". Wśród wystawców znajdują się Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej, instytuty i uczelnie wojskowe.

Część ekspozycji to wystawa "Tysiąclecie oręża polskiego". Pod tym hasłem w weekend odbędą się - po raz pierwszy w historii targów - Dni Otwarte. Chętni będą mogli z bliska obejrzeć potencjał obronny polskiej armii. Zwiedzającym udostępniona zostanie także część ekspozycji PGZ. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: