Minister przyznaje: 500 plus kosztuje więcej niż planowaliśmy

Z kraju

RMF FMRafalska o 500 plus: kosztuje więcej niż planowaliśmy

Program Rodzina 500 plus kosztuje więcej niż planowaliśmy - podkreślała w rozmowie z RMF FM Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy, polityki społecznej. - Nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu wiemy, ile on kosztuje - wyjaśniała. Jednocześnie minister zapewniała, że "środki na wypłatę 500 plus są w absolutnej pełnej kwocie zagwarantowane".

Minister Elżbieta Rafalska wskazywała, że nie ma mowy o rozszerzeniu programu na dorosłe, ale uczące się dzieci.

- Mówimy od samego początku, że mamy rok czasu na ocenę naszego programu. Tę ocenę w odniesieniu do innych świadczeń przedstawimy, natomiast musimy pozwolić żeby w pierwszym roku bez żadnych zmian ten program funkcjonował, bo chcieliśmy go dokładnie policzyć. Nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu wiemy, ile on kosztuje. Kosztuje więcej niż planowaliśmy - tłumaczyła w rozmowie z RMF FM minister.

"Zobowiązania prawnie zdeterminowane"

Rafalska była też pytana o zgłaszane problemy z wypłatami świadczeń w ramach programu 500 plus w Lesznie (woj. wielkopolskie).

- Proszę złożyć zapotrzebowanie do wojewody wielkopolskiego. Wojewoda przekaże te środki. Środki na wypłatę 500 plus są w absolutnej pełnej kwocie zagwarantowane. To są zobowiązania prawnie zdeterminowane. Wypłacimy te zobowiązania - zapewniała szefowa resortu rodziny.

Jak wskazywała, "nie może być takiej sytuacji, że ktoś nie dostanie w określonym, wymaganym czasie wypłaty 500 plus". - Samorządy już grzmią, że w grudniu może brakować pieniędzy, a ja podkreślam: resort finansów potwierdził, że jest zagwarantowane pełne zapotrzebowanie na realizację programu. Proszę się nie martwić - uspokajała w rozmowie z RMF FM minister Rafalska.

Spowolnienie gospodarki

Minister odniosła się także do obniżonej prognozy gospodarczej dla polskiej gospodarki przez agencję ratingową Fitch. - Wolelibyśmy żeby była korekta prognozy gospodarczej w górę, a nie obniżająca. To co z punktu widzenia finansów jest też korzystne nawet w tym roku, to jednak to, że wykonanie deficytu jest dobre. Lepsze niż deficyt, który był prognozowany.

Jednocześnie minister zapewniła, że będą pieniądze na realizację programu Rodzina 500 plus. Na wypłatę świadczenia 500 plus ponad 23 mld zł już jest zaplanowane w budżecie, który jest procedowany. Myślę, że w pierwszym, drugim kwartale 2017 roku te inwestycje, te pieniądze - mówimy tu o środkach europejskich - zaczną w większym stopniu pracować na wzrost gospodarczy - wskazywała minister Rafalska.

- W którymś momencie musi nastąpić wzrost wydatków na realizację projektów realizowanych ze środków unijnych. Samorządy przygotowują się do uruchomienia środków w ramach nowej perspektywy unijnej - dodała.

Jak podkreślała szefowa MRPiPS, zadaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego jest "zabezpieczenie finansów, żeby planowane wydatki i deficyt, który jest ciągle trzymany w ryzach, była zachowane".

Autor: mb//bgr / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: