Przegląd prasy. Superszybki internet. Minister: chcemy być liderem w Europie

Z kraju

Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacjitvn24
wideo 2/4

Rozwój sieci piątej generacji będzie katalizatorem nowych inwestycji i innowacji - podkreśla minister cyfryzacji Anna Streżyńska w środowej "Rzeczpospolitej ".

W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad wdrożeniem sieci piątej generacji (sieci mobilnej, która pozwoli na korzystanie z internetu z prędkością 1 Gb/s - red.). Światowe gospodarki stoją u progu kolejnej rewolucji przemysłowej, której podstawą będą mobilne technologie ICT - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Polska traktuje wyzwania związane z 5G bardzo poważnie. Chcemy, żeby nowa technologia była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa zarówno dla wspólnoty europejskiej, jak i dla Polski. Jesteśmy w stanie stać się jednym z liderów rewolucji cyfrowej - czytamy. Mimo, że finalne standardy sieci i urządzeń 5G są jeszcze opracowywane, w Polsce trwają już przygotowania do wdrożenia sieci piątej generacji. Kluczową kwestią są odpowiednie zasoby częstotliwości. Sieć 5G będzie opierała się w pierwszej fazie rozwojowej na trzech głównych pasmach: 700 MHz, 3,4-3,8 GHz i 26 GHz, które zapewnią odpowiedni zasięg i wysokie prędkości transmisji. W tym celu pracujemy nad kwestiami prawnymi i zapewnieniem odpowiednich zasobów dla sieci 5G zarówno na poziomie międzynarodowym jak i krajowym - pisze minister.

Specjalne porozumienie

W środę, 28 czerwca powołane zostanie Porozumienie na rzecz Strategii "5G dla Polski" adresowane do operatorów telekomunikacyjnych, izb gospodarczych, dostawców usług, sprzętu i rozwiązań telekomunikacyjnych. Ponadto, mają z niego skorzystać instytucje badawczo-rozwojowe, uczelnie techniczne oraz polskie startupy.

Celem porozumienia będzie stworzenie do końca tego roku Strategii "5G dla Polski", która następnie przyjęta zostanie przez Radę Ministrów. To pierwszy krok, który pozwoli nam zostać liderem we wdrażaniu sieci 5G w Europie - wskazuje minister cyfryzacji.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock