Rząd szykuje kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców

Z kraju

Minister cyfryzacji o prawie jazdy
wideo 2/6

– W przyszłym roku chcemy dać taką możliwość, żeby za brak prawa jazdy nie było mandatu – powiedział w programie "Bilans" na antenie TVN24 BiS minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister w "Bilansie" mówił o tym, co do tej pory udało się zrobić w dziedzinie cyfryzacji kraju i jakie są dalsze plany rządu.

- Jest już ponad 2,5 miliona osób posiadających profil zaufany – podał Zagórski. - To przekłada się na wnioski składane o 300 plus, 500 plus drogą elektroniczną. W przypadku programu Dobry Start ponad 50 proc. wniosków złożono w ten sposób – dodał. Marek Zagórski wspomniał też o "nowych rozwiązaniach, które przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, a w tym o e-zwolnieniach, e-receptach."

Szef resortu poinformował o tym, że "większość wniosków można już składać przez internet". – Tam, gdzie nie ma aktywnego formularza, istnieje taka formuła jak pismo ogólne – wyjaśniał.

Zapowiedzi ministra

Pytany o przykłady nowych usług Ministerstwa Cyfryzacji, Zagórski powiedział, że "w przyszłym roku chcemy dać taką możliwość, żeby za brak prawa jazdy nie było mandatu". - Chodzi także o zintegrowanie takich elementów jak profil kandydata na kierowcę, czy wnioskowania o nowe prawo jazdy. To także w przyszłym roku – zapowiedział szef resortu cyfryzacji.

- Pracujemy nad nowym systemem poboru opłat za autostrady. W przeciwieństwie od obecnego, będzie funkcjonował w oparciu na rozwiązaniach satelitarnych, czyli na GPS-ie, w konsekwencji będzie realizowany i obsługiwany, między innymi przez aplikację na smartfony – deklarował.

- Jeżeli uda nam się to zrobić dla samochodów ciężarowych, bez jakiś większych perturbacji, to następny krok, to będzie zaoferowanie tych aplikacji kierowcom samochodów osobowych, co w konsekwencji może spowodować zmniejszenie liczby bramek – dodał.

Plany na 5G

Minister mówił też o technologii 5G - czyli superszybkim bezprzewodowym przesyle danych.

Jak zaznaczył Marek Zagórski "jest bardzo wiele czynników, które powodują, w przypadku obecnie funkcjonujących sieci 4G, czy 3G, nie udało się pokryć całego kraju zasięgiem równomiernie".

- Plany są na 5G i też trzeba powiedzieć, że 5G będziemy wprowadzać stopniowo. Na pewno trudno mi mówić, że będziemy mieć zasięg od razu na terenie całego kraju, musimy sobie poradzić z tym pierwszymi technologiami –powiedział.

Jak zapowiedział Zagórski, sieć 5G powinna funkcjonować w jednym lub kilku miastach w 2020 roku. Zasięg miałby objąć wszystkie duże miasta w Polsce do 2025 roku. - To jest bardzo prawdopodobne, choć oczywiście, mogą być problemy, bo nie wszystko jest zależne od nas – podsumował.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl