Ruszył przetarg na ostatni odcinek A1. Jej budowa potrwa lata

Z kraju

Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?
wideo 2/4

Liczący 81 km fragment autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa został skierowany do przetargu - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreślał, trasa ma być gotowa w 2021 roku, a na jej budowę zabezpieczono 4 mld złotych.

Decyzję o skierowaniu do przetargu odcinka autostrady A1 podpisali w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa minister Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Jerzy Szmit. Jak mówił Adamczyk, ministerstwo spodziewa się, że prace rozpoczną się w kwietniu lub maju 2018 roku, a zakończą w 2021 roku.

Oznaczać to będzie, że za 4 lata możliwe będzie przejechanie całej autostrady - od południowej granicy kraju do Trójmiasta. Pierwotnie autostrada miała powstać na Euro 2012. Przetarg będzie jednostopniowy. Budowa 81-km fragmentu drogi będzie podzielona na 5 odcinków. - Jest zgoda ministra finansów na uruchomienie środków z Krajowego Funduszu Drogowego na kwotę bez mała 4 mld zł - dodał minister.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk dodał ponadto, że na autostradzie A1 na odcinku Piotrków Południe-Częstochowa będzie dodatkowy pas ruchu.

Ostatni fragment autostrady A1Google Maps

Na środowej konferencji minister Adamczyk poinformował również o skierowaniu do przetargu zachodniej obwodnicy Łodzi oraz powołaniu zespołu do spraw realizacji Via Carpatia w Polsce.

Wyczekiwany odcinek

Przygotowania do budowy fragmentu autostrady A1 Częstochowa - Tuszyn trwały od lat według różnych koncepcji finansowania. W poprzednich latach zapowiadano budowę tego odcinka w systemie tak zwanych Drogowych Spółek Specjalnego Przeznaczenia. Już w ubiegłym roku minister Adamczyk mówił jednak, że przygotowanie tej formuły zajęłoby około dwóch lat.

Pod koniec maja br. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co ma przyspieszyć realizację projektu.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Google Maps