Militarne zabawki Rosji i ćwiczenia NATO. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


We wtorek w TVN24 Biznes i Świat opowiemy o przygotowaniach Rosji do defilady 9 maja - największej parady w nowoczesnej historii tego kraju. Przyjrzymy się również wielkim ćwiczeniom NATO na Morzu Północnym. Podpowiemy, jaki sport uprawiać, aby zarobić prawdziwą fortunę.

Defilada z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem ma być demonstracją rosyjskiej potęgi. Weźmie w niej udział około dwustu pojazdów, około 150 samolotów i śmigłowców, które mają przelecieć nad Placem Czerwonym oraz 16 tysięcy żołnierzy.

Ćwiczenia NATO

NATO rozpoczęło w poniedziałek jedne z największych w swej historii ćwiczeń na Morzu Północnym. Uczestniczy w nich kilkanaście okrętów z 11 krajów. Po raz pierwszy zaproszono do udziału Szwecję, która do sojuszu nie należy. Scenariusz ćwiczeń "Dymnamic Mongoose" (ang. dynamiczna mangusta) przewiduje wykrywanie i atakowanie okrętów podwodnych. Zorganizowano je w okresie wzrostu napięć między Rosją a jej północnymi sąsiadami. Na naszej antenie zastanowimy się, czy manewry Sojuszu to odpowiedź na militarną aktywność Rosji. Rosyjskie samoloty wojskowe wielokrotnie zbliżały się w ostatnich miesiącach do przestrzeni powietrznej państw skandynawskich i państw basenu Morza Bałtyckiego, a nawet naruszały tę przestrzeń.

Autor: tol / Źródło: PAP, TVN24 Biznes i Świat