Z kraju

Nowe inwestycje na kolei. Adamczyk: nadrabiamy wieloletnie zaległości

Z kraju

[object Object]
Nowy pociąg Polregio na trasach ze Słupska i TrójmiastaFacebook - Polregio
wideo 2/4

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy o wartości ponad 2 miliardów złotych na budowę systemu łączności cyfrowej dla kolejnictwa GSM-R - poinformował w czwartek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Dzięki podpisanym dzisiaj umowom nadrabiamy wieloletnie zaległości w stosowaniu nowoczesnych systemów zwiększających bezpieczeństwo na kolei. Umowy dotyczące GSM-R to przełom na polskiej kolei i wejście na wyższy poziom technologiczny. Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – powiedział minister Adamczyk.

Inwestycje w kolej

- Polska kolej, aby być konkurencyjna i bardziej bezpieczna, musi się rozwijać oraz inwestować w nowoczesne rozwiązania, takie jak GSM-R. Uczyni też polską kolej bezpieczniejszą – dodał obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że "w wyniku realizacji umów system GSM-R w ciągu pięciu lat zostanie zainstalowany na 13 tys. 600 km linii kolejowych w Polsce". - Wartość pierwszej umowy, która dotyczy budowy sieci GSM-R, wynosi ponad 2 mld zł - dodał. - Nie będzie już semaforów. Nowy system zastąpi sygnały wizualne - powiedział Merchel.

System łączności

GSM-R (GSM for Railways) jest systemem łączności cyfrowej opartym na standardzie GSM, który został zaprojektowany w celu zapewnienia komunikacji w transporcie kolejowym. Umożliwia transmisję głosową, potrzebną do prowadzenia ruchu oraz transmisję danych dla potrzeb np. Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem ETCS poziom 2. W system GSM-R zostało wyposażonych już ok. 1,6 tys. km linii, w tym odcinki linii E-30 Bielawa Dolna – Opole, linia E-65 Warszawa – Gdynia, E-20 Kunowice – Terespol oraz nr 1 i 17 Warszawa – Łódź.

Miliardowe umowy

Prezes Ireneusz Merchel w czasie konferencji prasowej mówił również, że zarządzana przez niego spółka w tym roku planuje podpisać umowy na 14 mld zł. Dodał też, że w PKP PLK ogłaszane są kolejne przetargi. - W pierwszym kwartale 2018 r. PKP PLK ogłosiły postępowania na ok. 2,1 mld zł wartości szacunkowej, czyli mniej więcej podobnie, jak w tym samym okresie w 2017 roku, kiedy to wartość ogłoszonych przetargów w I kw. wyniosła 2,3 mld zł. Obecnie realizacja Krajowego Programu Kolejowego wynosi ponad 50 procent - dodał. W ramach realizacji KPK o wartości ponad 66 mld zł do 2023 r. PKP PLK planują objąć pracami 9 tys. km torów, a 8,5 tys. km linii kolejowych zostanie dostosowanych do wyższych prędkości. PKP PLK to główny zarządcą sieci linii kolejowych w Polsce. Jest to spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, zarządzająca ponad 18,5 tys. km linii kolejowych, co stanowi 93 proc. długości sieci w Polsce.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości