Z kraju

Zachodnie pensje przyciągają jak magnes. Tysiące Polaków myślą o emigracji

Z kraju

[object Object]
Witucki: w Czechach można zarobić o 30-40 procent więcej niż w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/5

Pewna grupa ludzi, bez względu na okoliczności, myśli o tym, żeby wyjechać z Polski – komentują eksperci wyniki najnowszego badania dotyczącego migracji zarobkowych Polaków. Dowiadujemy się z niego, że o wyjeździe myślą przede wszystkim ludzie młodzi. Magnesem wciąż są wyższe zarobki na Zachodzie.

Z najnowszej, siódmej już edycji raportu Work Service poświęconego migracjom zarobkowym wynika, że 14 proc. aktywnych zawodowo Polaków rozważa w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wyjazd z Polski. Średnio co czwarty badany na emigracji chce spędzić trzy miesiące, ale już co piąta osoba planuje wyjechać na stałe, najchętniej razem z rodziną.

Kto myśli o emigracji?

Z Polski wyjechać chcą przede wszystkim ludzie młodzi, między 18 a 34 rokiem życia. To niepokojący sygnał, zwłaszcza, że pracodawcy od dłuższego czasu narzekają, że brakuje im rąk do pracy. Mogą mieć jeszcze większe kłopoty, bo z badania wynika, że o emigracji myśli 67 proc. osób, które w kraju mają pracę. Główną motywacją wyjazdu pozostają przede wszystkim wyższe zarobki na Zachodzie.

„Powoli osiągamy poziom emigracji, który coraz trudniej będzie zmniejszać. Wynika to z faktu, że pewna grupa ludzi, bez względu na okoliczności, myśli o tym, żeby wyjechać z Polski. Powodem są wciąż kilka razy wyższe zarobki na Zachodzie. Dopóki ta różnica znacząco się nie zmniejszy to emigracji na taką skalę nie uda się powstrzymać” – czytamy w raporcie.

Migracje zarobkowe Polaków Work Service

Sytuacja na rynku pracy w Polsce

Jest i druga strona medalu. Eksperci zauważają, że na przestrzeni kilku lat zdecydowanie wzrosła grupa osób deklarujących pozostanie w kraju. Jeszcze kilka lat temu, blisko połowa Polaków odrzucała wizję życia na emigracji. Dziś to 68,4 proc. ankietowanych osób.

To efekt poprawiającej się sytuacji na krajowym rynku pracy. Gospodarka nabrała rozpędu – w trzecim kwartale PKB wzrosło o 4,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Bezrobocie jest najniższe od 1991 roku i w październiku wyniosło 6,6 proc. Systematycznie rosną też pensje – w październiku przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale tego roku wyniosło 4255,59 złotych, o blisko 5 procent więcej w ujęciu rocznym. Już od dłuższego czasu eksperci mówią, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a to zachęta do pozostania w kraju.

- Dobra koniunktura gospodarcza, wysoki poziom PKB oraz niska stopa bezrobocia stopniowo oddalają Polaków od podejmowania decyzji o emigracji zarobkowej. Pozytywnym sygnałem są przede wszystkim opublikowane w raporcie wyniki badań dotyczące spadku zainteresowania wyjazdem z kraju osób w wieku 25-34 lat. Ludzie w tym przedziale wiekowym stanowią bardzo cenne ogniwo dla rozwijającej się polskiej gospodarki, gdyż to właśnie oni najczęściej dopiero wkraczają na rynek pracy lub stanowią część średniego szczebla specjalistów, na których zapotrzebowanie systematycznie wzrasta – komentuje Marlena Tryka, analityk ds. rynku pracy z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Maciej Witucki, prezes Work Service dodaje: - Rośnie odsetek osób deklarujących posiadanie atrakcyjnej pracy w kraju, a jednocześnie maleją deklaracje o braku odpowiedniego zatrudnienia w Polsce. Dlatego coraz większą rolę odgrywaną czynniki geopolityczne. Już niemal połowa respondentów uważa, że zamachy terrorystyczne w zachodniej Europie negatywnie wpływają na decyzje o emigracji.

Gdzie Polacy chcą pracować?

Ci, którzy już decydują się na emigrację, najchętniej wyjechaliby do Niemiec. Odpowiedziało tak 32 proc. ankietowanych osób, aż o 17 pkt. proc. więcej niż podczas wiosennej edycji badania. Dalsze miejsca na podium zajmuje Wielka Brytania i Norwegia.

Potencjalne kierunki emigracji zarobkowejWork Service

Z ostatnich szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku już ponad 2,5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Spora część z nich zapuściła już korzenie i ich powrót do kraju jest mało prawdopodobny.

Autor: Maciej Stańczyk//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości