Program mieszkaniowy dogorywa. To najsłabszy wynik od lat

Z kraju

Shutterstockpara mieszkanie shutterstock_143883103.jpg

W sierpniu do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły wnioski o dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na zaledwie 15,6 mln zł. To najniższy wynik od początku działania programu i to mimo, że we wrześniu do oferty włączono mieszkania z rynku wtórnego.

W ostatnim miesiącu wnioski o dofinansowanie zakupu pierwszego mieszkania dotyczyły kwoty 15,6 mln zł - wynika z zestawienia udostępnionego na stronie BGK. Chodzi o dopłaty do kredytów z programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), w ramach której o rządową pomoc mogą ubiegać się osoby do 35. roku życia, które zaciągają kredyt na mieszkanie. Kryteria dotyczące rodzaju lokalu są ściśle określone i dostępne na stronie internetowej MdM.

Jak komentuje analityk HomeBroker, zainteresowanie rządowym programem jest niższe niż rok temu i aż siedem razy mniejsze od miesięcznej średniej z ostatniego roku.

Program dla młodych"Obecnie trudno jest znaleźć odpowiedni lokal, jeśli chcemy kupić mieszkanie deweloperskie. Trzeba zawęzić swój wybór do takich nieruchomości, gdzie ostatnia rata musi być wpłacona w 2018 roku. A takich jest niewiele - według raportu firmy REAS mieszkań oddanych w 2018 roku będzie jedynie 16 proc. spośród wszystkich oferowanych lokali. Niektórzy deweloperzy są skłonni do zmiany terminarzu płatności, jednak nie jest ich wielu. Alternatywą pozostaje zakup mieszkania od poprzedniego właściciela" - tłumaczy na blogu Marcin Krasoń z Home Broker.Rządowy program Mieszkanie dla Młodych ma zakończyć się w 2018 roku - wnioski można skłądać do 31 grudnia. Ustawa przewiduje pomoc dla młodych osób w zakupie pierwszego mieszkania. W każdym z pięciu lat działania MdM obowiązuje inny limit kwoty przewidzianej na bezzwrotne wsparcie.W przypadku środków określonych na 2017 rok Bank Gospodarstwa Krajowego, który dysponuje rządową gotówką, wstrzymał przyjmowanie wniosków już 5 lipca. Natomiast w dalszym ciągu można ubiegać się o pomoc finansową, która zostanie udzielona w roku 2018. To właśnie na ten rok zaplanowano najwięcej wypłat na łączną kwotę 762 mln zł.Mieszkanie plusMdM z początku nie cieszył się popularnością, jednak z roku na rok zdobywał coraz więcej chętnych. Średnio w miesiącu wpływały wnioski na kwotę 33 mln zł - przypomina Home Broker. Gdy do oferty dołączono mieszkania z rynku wtórnego, popyt znacząco wzrósł. Zmianę tę przyniosła nowelizacja ustawy z września 2015 roku, gdy dopuszczono do programu nieruchomości z rynku wtórnego. Z BGK współpracuje 14 banków.Mieszkanie dla młodych zostanie zastąpiona nowym programem Mieszkanie plus, gdzie nie będą obowiązywać kryteria wiekowe.Polak długo pracuje na nowe mieszkanie:

Polak długo pracuje na nowe mieszkanieTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: Home Broker, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock