Mieszkanie plus wkracza w kolejny etap. Poczta Polska i PKP przekazały nieruchomości

Z kraju

Stasiak o Mieszkaniu plus: Są balkony i są windy TVN24 BiS
wideo 2/7

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) zyskał dostęp do gruntów Poczty Polskiej i PKP SA. We wtorek podpisano umowy, które pozwolą kupić te nieruchomości po wycenie rzeczoznawcy, bez przetargów, na potrzeby programu Mieszkanie plus.

Poczta Polska przekazała do dyspozycji Krajowemu Zasobowi Nieruchomości 208 nieruchomości, a PKP SA - 130 nieruchomości w 58 miastach.

Potencjał inwestycyjny

Jak poinformowano w trakcie wtorkowej konferencji, działki oraz budynki, na których będą powstawać mieszkania i domy w ramach programu Mieszkanie plus, zostaną nabyte przez KZN od Poczty Polskiej i PKP SA. - Cieszę się, że to właśnie Poczta Polska i Polskie Koleje Państwowe jako pierwsze podpisały umowy na realizację inwestycji z KZN - powiedział we wtorek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. - Dzisiaj uruchamiamy ścieżkę w programie Mieszkanie plus, która pozwala wykorzystać nieruchomości będące w zasobach spółek Skarbu Państwa na zasadach komercyjnych - zauważył minister. Jak dodał wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, obecnie można wykorzystać potencjał inwestycyjny działek Poczty Polskiej oraz PKP SA, zarówno zabudowanych, jak i niezabudowanych. - Mamy możliwości nabycia tych działek po cenie rynkowej, w formule bezprzetargowej - zaznaczył Żuchowski.

Zakup działek umożliwiła ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września br. Na jej mocy powstał tzw. bank ziemi, który gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa.

Kolejne nieruchomości

Jak zauważył prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, spółka przekazując nieruchomości do KZN "wychodzi naprzeciw ważnym potrzebom społecznym". Dodał, że obok 130 nieruchomości już wytypowanych, "do końca roku przekażemy wykaz kolejnych nieruchomości ze 148 miast". Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski zauważył, że "dzięki wykazowi Krajowy Zasób Nieruchomości zyska pełną informację o położonych w całej Polsce nieruchomościach Poczty, które nie są już użytkowane, a mogą być wykorzystane pod budowę mieszkań bądź adaptację budynków na cele mieszkaniowe". Zgodnie z założeniami KZN maksymalny limit dotacji z budżetu państwa wynosi w tym roku do 25 mln zł, w 2018 r. - do 125 mln zł, a w 2019 r. - do 50 mln zł.

Pierwsze budynki mieszkalne

Zgodnie z przepisami powołującymi Krajowy Zasób Nieruchomości w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy miasta, na których terenie znajdują się grunty Skarbu Państwa są zobowiązane udostępnić listę takich nieruchomości. W przypadku terenów wiejskich ten czas wynosi 80 dni. Później informację o tych gruntach będą weryfikować wojewodowie - oni mają na to 30 dni. Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: