Mieszkanie dla Młodych. Ważne ostrzeżenie dla korzystających z rządowych dopłat

Z kraju

Ile będą wynosiły czynsze w ramach Mieszkanie Plus?TVN24 BiS
wideo 2/6

Tłumy młodych Polaków zgłaszały się po dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych. Przez cztery lata funkcjonowania MdM, z rządowych dopłat do wkładu własnego skorzystało blisko 100 tys. rodzin, a wsparcie wyniosło w sumie 2,5 mld zł. Trzeba jednak pamiętać, że przez pięć lat obowiązuje okres ochronny, a naruszenie zasad może skutkować obowiązkiem zwrotu części dopłaty - nawet dziesiątków tysięcy złotych.

Zasady, których należy przestrzegać, by nie stracić dofinansowania, są jasno określone w ustawie regulującej funkcjonowanie programu Mieszkanie dla Młodych - przypomina Marcin Krasoń z agencji Home Broker.

Czego nie robić?

Zgodnie z przepisami osoba, która korzysta ze wsparcia, nie może swojego mieszkania sprzedać. Co więcej, nie powinno się wynajmować ani użyczać (udostępnić za darmo) mieszkania innej osobie.

Nie należy także dokonywać zmiany sposobu użytkowania mieszkania, jeżeli mogłoby to uniemożliwić zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, np. nie powinno się uczynić ze swojego mieszkania miejsca pracy.

Co bardzo ważne, zwrot części udzielonego wsparcia będzie wymagany także, gdy uzyskamy prawo do innej nieruchomości mieszkalnej. Bez znaczenia jest, czy będzie to prawo własności, czy spółdzielcze prawo własnościowe. Obowiązek zwrotu dopłaty nie powstanie, jeżeli prawo do innego lokalu odziedziczyliśmy.

Warto też uważać ze wcześniejszą spłatą kredytu. Osoba, która przez terminem spłaciła hipotekę albo jej część przekraczającą wysokość udzielonego dofinansowania, także będzie musiała zwrócić część lub nawet całość wsparcia.

W sytuacji zaistnienia którejś z tych sytuacji, kredytobiorca ma 30 dni na poinformowanie Banku Gospodarstwa Krajowego o zdarzeniu, a 60 dni od jego powstania na zwrot wyliczonej kwoty. Niedopełnienie tego obowiązku grozi naliczeniem odsetek ustawowych.

Ile do zwrotu?

Takie zasady nie obowiązują jednak przez cały okres spłacania kredytu. Zgodnie z ustawą wszystkie zastrzeżenia wiążą jedynie przez okres pięciu lat. Co oznacza, że po ich upływie beneficjent jest wolny i może np. mieszkanie wynająć.

Obliczenie części zwracanej kwoty zależy od długości okresu korzystania z dofinansowania - przypomina Bank Gospodarstwa Krajowego. "Przykładowo jeśli ktoś uzyskał 50 tys. zł, a po dwóch latach sprzedał mieszkanie, musi oddać za pozostałe trzy lata. 36 miesięcy, które pozostały do końca okresu ochronnego należy więc podzielić przez 60 (okres ochronny) i ten ułamek mnożymy przez kwotę dofinansowania (50 tys. zł). Zatem osoba, która po dwóch latach od zaciągnięcia kredytu MdM z dopłatą w wysokości 50 tys. zł, złamie jego zasady, będzie musiała oddać 30 tys. zł" - obliczył Home Broker.

Realizacja MdM

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa do 31 października 2017 roku zawarto 97 951 umów kredytowych ze wsparciem programu MdM. 93,3 tys. umów dotyczyło zakupu lokalu mieszkalnego, a 4,6 tys. - domu jednorodzinnego. Wartość dofinansowania wynikająca z podpisanych umów kredytowych to 2,5 mld zł.

Łączna kwota udzielonych kredytów w ramach programu to 17 mld zł. Ogólna wartość inwestycji, na które zawarto umowy kredytowe, to 21,7 mld zł.

Według informacji ministerstwa dotychczas średnia powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nabywanego w programie to 53,96 m. kw., a jego cena to 219 tys. zł. Średnia powierzchnia domu jednorodzinnego wyniosła 87,14 m. kw., a jego średnia cena to 293 tys. zł.

Mieszkanie dla Młodych

Program Mieszkanie dla Młodych zapewnia dofinansowanie do kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ukończył 35. roku życia (lub ukończy 35. rok życia w 2017 roku) oraz nie był dotychczas właścicielem nieruchomości mieszkalnej. ten ostatni wymóg nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci.

Beneficjent musi zaciągnąć kredyt na co najmniej połowę ceny nieruchomości, na minimalny okres 15 lat. Pożyczka musi być udzielona w polskiej walucie.

Dofinansowanie można uzyskać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Lokal może mieć maksymalnie powierzchnię 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Dom jednorodzinny może z kolei mieć maksymalnie powierzchnię 100 m kw. (lub 110 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci).

W związku z wygaszaniem MdM, 2018 rok będzie ostatnim rokiem jego funkcjonowania.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock