Przegląd prasy. Zarobki jak w Moskwie, czynsze jak w Berlinie. Warszawa jedną z najdroższych europejskich stolic

Z kraju

Warszawiacy długo pracują na zapłatę czynszu

Niewielu mieszkańców dużych miast w Europie Środkowej musi równie długo pracować na czynsz. Wynajem mieszkania w polskiej stolicy kosztuje ponad połowę średniej pensji - informuje "Puls Biznesu".

Badania firmy UBS wskazują, że wynajem mieszkania w Warszawie wiosną ubiegłego roku kosztował 630 USD. Co prawda stolicę Polski trudno porównywać z Londynem (2360 dolarów miesięcznie) lub Oslo (1940 dolarów), ale Warszawa konkuruje już m.in. z Budapesztem (640 dolarów) i Berlinem (690 dolarów).

Niższe niż w Warszawie są czynsze m.in. w Pradze, Bratysławie czy Wilnie. Tymczasem wynagrodzenie netto za godzinę pracy przeciętnego warszawiaka zostało oszacowane na 5,7 dolara. Polską stolicę można pod tym względem porównać z Moskwą, Tallinnem czy Wilnem. Nieco niżej w płacowym rankingu uplasowały się Bukareszt, Budapeszt i Sofia.

- Dzięki tym informacjom wiemy nie tylko, że pod względem cenowej dostępności najmu, Warszawa jest jedną z najdroższych europejskich stolic, lecz także łatwo możemy obliczyć, jak długo na czynsz za lokal muszą pracować przeciętni mieszkańcy poszczególnych europejskich miast - mówi ekspert rynku nieruchomości.

- W przypadku Warszawy, czas pracy potrzebny na opłacenie czynszu wynosi 110 godzin - dodaje.

Państwo postawi na tani wynajem. Znamy założenia programu „Mieszkanie plus”:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock