Przegląd prasy. Mieszkańcy bloków z gruntami na własność

Z kraju

Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawąTVN24 BiS
wideo 2/5

Możliwe, że już od 1 stycznia 2019 roku grunty pod blokami i domami oddane w użytkowanie wieczyste przekształcą się we własność - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Właściciele będą musieli przygotować się jednak na związane z tym opłaty.

Użytkowanie wieczyste przypomina własność, ale nią nie jest. Grunty w użytkowanie wieczyste oddają samorządy lub Skarb Państwa (najczęściej na 99 lat), które jednak wciąż pozostają właścicielami ziemi, na której stoją np. bloki mieszkalne. Kto więc kupił mieszkanie w bloku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (lub np. postawił dom), jest jego właścicielem, ale gruntu już nie. Rząd PiS zapowiadał przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, projekt zmian w przepisach utknął w Komitecie Stałym Rady Ministrów. Na dodatek po zmianach w rządzie opieka nad ustawą z resortu infrastruktury, kierowanego przez Andrzeja Adamczyka, przeszła do ministerstwa inwestycji i rozwoju, którego szefem jest Jerzy Kwieciński.

Od przyszłego roku?

- W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste. Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

- Chcemy, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Mam nadzieję, że to się uda - dodaje wiceminister. Przypomnijmy, że termin wejścia tych przepisów kilkakrotnie przekładano. Początkowo nowe regulacje miały obowiązywać od lipca 2017 roku, potem mowa była o październiku ubiegłego roku.

Ustawa też miała już kilka wersji – przepisy zaprojektowane w resorcie infrastruktury i budownictwa w czasie konsultacji zostały skrytykowane m.in. przez samorządy i środowiska prawnicze. Tymczasem czeka na nie kilka milionów właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, a także same samorządy.

Nowa opłata

Jak informuje "Rzeczpospolita" - nic jednak za darmo. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych będą wnosić opłatę przekształceniową przez 20 lat, a właściciele lokali użytkowych w blokach, w tym garaży podziemnych - przez 33 lata.

Na prośbę samorządów zrezygnowano z przekształcenia z mocy prawa gruntów, na których znajdują się garaże wolnostojące i miejsca postojowe.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/