Kosmiczna flaga dla prezydenta Dudy na rozpoczęcie targów w Kielcach


Polska flaga, która w 1971 roku obleciała Księżyc na pokładzie Apollo 15 – taki prezent otrzymał we wtorek w Kielcach prezydent Andrzej Duda od amerykańskiego astronauty. Był to jeden z punktów otwarcia 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, czyli największych targów zbrojeniowych w tej części Europy.

Salon, który rozpoczął się we wtorek, potrwa cztery dni, zaś w weekend wystawa sił zbrojnych Polski i USA będzie dostępna dla zwiedzających. MSPO to trzecie co do wielkości targi zbrojeniowe w Europie – po imprezach w Londynie i Paryżu. W tym roku w Kielcach wystawia się prawie 620 firm, wśród których nieznacznie przeważają podmioty zagraniczne.

Państwem wiodącym tegorocznej edycji targów są Stany Zjednoczone. W Kielcach wystawia się 65 firm zza Atlantyku. Prezentują się także amerykańscy żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w Europie. Amerykańskie podmioty zajmują jedną z kilku hal wystawienniczych i spory fragment terenu na zewnątrz.

Do Kielc przyleciał także emerytowany astronauta Merrill Worden. W 1971 roku był on pilotem modułu dowodzenia misji Apollo 15. Podczas gdy dwaj jego koledzy wylądowali na Księżycu, Worden pozostawał na orbicie. We wtorek astronauta przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie polską flagę, która była z nim wtedy w kosmosie.

Uroczystość rozpoczęcia targów tak się przedłużyła, że najważniejsi goście nie zdążyli zobaczyć przelotu wszystkich amerykańskich samolotów, które we wtorek pojawiły się w nad Kielcami.

F-35 w Kielcach? To makieta

Amerykańską atrakcją na kieleckich targach jest także pełnowymiarowa makieta myśliwca piątej generacji F-35. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w tym roku, że zamierza kupić 32 takie maszyny. W maju MON wysłało do Waszyngtonu oficjalne zapytanie o cenę. Tymczasem niedawno producent, największy koncern zbrojeniowy świata, czyli Lockheed Martin poinformował, że już za kilka lat uda mu się zejść do około 80 mln dolarów za jeden samolot (w wersji F-35A, którą interesuje się MON). Do tego dochodzą koszty szkolenia pilotów i personelu naziemnego, przygotowania infrastruktury itp.

Prezydent Andrzej Duda, otwierając targi, podkreślił, że szeroka prezentacja przemysłu z USA w Kielcach jest dla nas bardzo ważna. – Chętnie kupujemy amerykański sprzęt wojskowy. Dlaczego? Ponieważ jest on niezwykle nowoczesny, doskonały i sprawdzony w walce – powiedział Duda. Dodał, że chciałby, żeby polski przemysł miał w swojej ofercie takie produkty, ale nie da się tego zrobić prędko. Zdaniem prezydenta współpraca polskiej zbrojeniówki z amerykańskimi koncernami "daje nadzieję, że być może w przyszłości będziemy mieli też wspólne produkty i poprzez wielką renomę firm ze Stanów Zjednoczonych na wszystkich rynkach także i Polska Grupa Zbrojeniowa na niektóre rynki dodatkowe będzie mogła wejść".

MON na zakupach w polskim przemyśle

Przy okazji kieleckich targów Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pięć umów na dostawę nowego sprzętu dla sił zbrojnych. Wszystkie zostały zawarte ze spółkami państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ich łączna wartość to ponad 720 milionów złotych - poinformował wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.

Umowy dotyczyły zakupu 16 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych krótkiego zasięgu Bystra oraz dwóch wozów dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, które trafią do nowej, tworzonej od roku 18. Dywizji Zmechanizowanej (w sumie dywizja ma otrzymać 8 wozów, a dwa to dopiero początek).

Kontrakty podpisane z PGZ obejmowały także zakup przyrządów noktowizyjnych kilku typów dla Wojsk Lądowych i celowników termalnych SCT Rubin dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakupom towarzyszą pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Samoloty i rakiety – do Polski z USA

Na kieleckich targach podpisano i przekazano stronie amerykańskiej dwa oficjalne zapytania o ofertę w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych i samolotów transportowych. Pierwszy dokument dotyczy rakiet FGM-148 Javelin, które mają trafić na uzbrojenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

MON chce kupić 60 wyrzutni i 180 pocisków wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. To niewielka liczba zważywszy, że w WOT służy obecnie ponad 20 tysięcy ludzi, a docelowo formacja ma liczyć ponad 50 tysięcy. Jednak jak twierdzą wojskowi, zakup pozwoli na rozpoczęcie szkolenia przed zamówieniem i dostawą nowszej wersji Javelina, której konstruowanie powoli dobiega końca.

Wojsko Polskie używa już innych przeciwpancernych pocisków kierowanych – skonstruowanych w Izraelu Spike'ów. Jednak przeszkolenie żołnierzy w ich obsłudze trwa zbyt długo, by dało się wytrenować żołnierzy WOT, którzy służą przede wszystkim w weekendy. Stąd pomysł uzupełniającego zakupu Javelinów, które są używane przez amerykańską Gwardię Narodową, której system szkolenia był wzorem dla WOT. Drugie zapytanie ofertowe dotyczy pozyskania pięciu samolotów C-130 Hercules w wersji H z nadwyżek amerykańskiego lotnictwa. Polskie Siły Powietrzne używają już pięciu samolotów Hercules w starszej wersji E, również pozyskanych z USA jako maszyny używane. Te samoloty dobiegają już kresu swych możliwości, stąd pomysł, by względnie tanim kosztem pozyskać nowszą wersję, co zapewni utrzymanie zdolności lotnictwa transportowego przez najbliższe kilka lat. Zgodę na transakcję wydał już amerykański Kongres - przypomniał w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak.

Prototyp Borsuka, który pływa

Na tegorocznych targach w Kielcach premierę miał prototyp pływającego bojowego wozu piechoty, któremu wojsko nadało kryptonim Borsuk. Do tej pory publicznie pokazywano jedynie model lub demonstrator technologii. Teraz jest to wóz, który przeszedł podstawowe badania.

Pojazd został opracowany przez polski przemysł – konsorcjum pod wodzą Huty Stalowa Wola i z udziałem innych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej i prywatnej Grupy WB. Jest uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną w bezzałogowej wieży, zintegrowanej z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike.

Borsuk ma być następcą wozów BWP-1, których Wojsko Polskie ma około tysiąca. To pojazdy skonstruowane w Związku Radzieckim w latach 60. XX wieku. Wtedy stanowiły prawdziwą rewolucję w sposobie projektowania uzbrojenia, ale ten czas już dawno minął. Dlatego Borsuk jest jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów polskiej zbrojeniówki.

Prototyp Borsuka czekają teraz kolejne testy u producenta.

Prototyp BorsukaRafał Guz | PAP

Autor: Rafał Lesiecki / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP