Prawa obywateli i finanse. Unijny negocjator rozmawiał w Warszawie o brexicie

TVN24 Biznes

Brexit i scenariusze dla PolakówTVN24 BiS
wideo 2/3

Stan negocjacji i oczekiwania Polski odnośnie modelu przyszłych relacji UE z Wielką Brytanią były tematami rozmowy w Warszawie premier Beaty Szydło z głównym unijnym negocjatorem w sprawie brexitu Michelem Barnierem. Z unijnym negocjatorem spotkali się również wicepremier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

"Podczas pobytu Głównego Negocjatora KE ds. brexitu w Warszawie omówione zostały również kluczowe obszary negocjacji oraz stan realizacji warunków koniecznych dla rozpoczęcia rozmów na temat przyszłych relacji UE-UK" - podano w komunikacie kancelarii premiera.

Kancelaria premiera podkreśliła, że na obecnym etapie rozmów dla Polski kluczowy jest postęp w obszarze praw obywateli i rozliczeń finansowych.

Negocjacje brexitu

W poniedziałek z głównym negocjatorem, który reprezentuje Komisję Europejską w rozmowach z Wielką Brytanią na temat brexitu, spotkał się również wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Jak poinformował, jego rozmowa z Barnierem dotyczyła m.in. stanu negocjacji w sprawach praw obywateli, porozumienia finansowego i problemu irlandzkiego.

Szymański powiedział, że Polska pozytywnie ocenia propozycję brytyjskiej premier Theresy May na wypracowanie okresu przejściowego, o ile będzie ona prowadziła do pełnego wykonania mandatu unijnego, szczególnie w sprawie porozumienia finansowego.

Jak poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rozwoju, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki rozmawiał z Michelem Barnierem o "kluczowych obszarach dotyczące umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE". Rozmowy odbyły się w kontekście przygotowań do kolejnego posiedzenia Rady Europejskiej w formacie UE-27 zaplanowanego na 15 grudnia.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Rozliczenie Wielkiej Brytanii

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia do przodu rozmów w sprawie brexitu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

Autor: MS / Źródło: PAP