Trzęsienie we władzach polskiego giganta ubezpieczeniowego. Prezes odwołany

Z kraju

Polskie Radio JedynkaKrupiński: zakup akcji Pekao przez PZU bez związku z podwyżką OC

Rada Nadzorcza odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa zarządu PZU i ze składu zarządu. Jak poinformowała spółka w środowym komunikacie, przestanie pełnić te funkcje od 22 marca. Krupiński jest postrzegany jako człowiek z otoczenia Zbigniewa Ziobry, a tymczasem kontrolę nad PZU przejął resort rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Nie wskazano przyczyn odwołania Krupińskiego, który piastował swoją funkcję zaledwie czternaście miesięcy.

Za cel rady nadzorczej wskazano "zapewnienie profesjonalnej i harmonijnej współpracy w ramach zarządu oraz pomiędzy zarządem i radą nadzorczą spółki".

"Jest to niezbędne dla sprawnej realizacji strategii rozwoju grupy kapitałowej PZU, budującej trwałą wartość dla akcjonariuszy, przyjazne otoczenie pracy dla pracowników oraz stałą poprawę jakości usług dla klientów. Właściwa współpraca w ramach zarządu oraz pomiędzy organami PZU SA zapewnia wysoką reputację spółki na rynku" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Górecki, przewodniczący rady nadzorczej PZU.

36-letni Michał Krupiński jest postrzegany jako człowiek bliski Zbigniewowi Ziobrze. Od wielu lat jest przyjacielem Witolda Ziobry, młodszego brata ministra. Żona szefa resortu sprawiedliwości Patrycja Kotecka została szefową marketingu spółki Link4 należącej do ubezpieczeniowego giganta.

Już w ubiegłym roku eksperci przewidywali, że jeśli PZU trafi pod nadzór szefa resortu finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, to dojść może do zmian kadrowych. W wyniku likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa od stycznia 2017 roku nadzór nad spółkami zaczęły przejmować poszczególne resorty.

Z banku do PZU

Michał Krupiński został powołany przez radę nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa w styczniu 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła tę uchwałę w maju ubiegłego roku.

Przed objęciem funkcji w PZU, Krupiński od 2011 roku był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych.

Wcześniej w latach 2008-2011 był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. Współdecydował o propozycjach pożyczek i gwarancji IBRD, kredytów i gwarancji IDA, IFC, gwarancji inwestycji oraz strategii Banku Światowego.

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki.

Michał Krupiński posiada dyplom Szkoły Głównej Handlowej. Zdobył z wyróżnieniem dyplom studiów eksperckich w zakresie ekonomii na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Ukończył program MBA na Columbia University Graduate School of Business, studiował także na Harvard University. W 2012 roku uhonorowany został tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum.

Autor: jb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl