Kadrowe zmiany w lotniczych urzędach. Premier powołała nowych prezesów

Z kraju

shutterstockPolska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada m.in. za kontrolę ruchu lotniczego

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powołała Piotra Samsona na prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Samson od lipca br. był pełniącym obowiązki prezesa ULC. Szefowa rządu również w czwartek powołała Janusza Niedzielę na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jak poinformowało MiB, powołanie nastąpiło na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Zgodnie z nim, prezes Urzędu jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu. Premier odwołuje także prezesa ULC.

O prezesie

W lipcu br. premier Szydło na wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa, powierzyła Samsonowi kierowanie Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Wcześniej był on związany zawodowo m.in. z PLL LOT, Enter Air i Telekomunikacją Polską. Samson jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie Przemysłem. Ukończył również m.in. studia MBA na Uniwersytecie Cranfield w Wielkiej Brytanii. Urząd Lotnictwa Cywilnego działa na rzecz bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce.

Zmiany w PAŻP

To nie jedyna decyzja podjęta przez szefową polskiego rządu w czwartek.

Ministerstwo infrastruktury poinformowało bowiem, że premier Szydło powołała Janusza Niedzielę na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Nowy prezes od maja 2016 r. był zastępcą prezesa PAŻP ds. finansowo-administracyjnych. Wcześniej był związany zawodowo m.in. z Centrum Zamówień Publicznych, gdzie pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa, a także z Ministerstwem Sprawiedliwości, gdzie był sekretarzem stanu.

Janusz Niedziela zastąpił Magdalenę Jaworską, która pełniła obowiązki prezesa Agencji od 11 lutego 2015 roku.

Zobacz materiał o pomyśle budowy Centralnego Portu Lotniczego (10.09.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Raporty: