"Korytarze życia" zapisane w ustawie. Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

Z kraju

pixabay ((Public Domain)Na pytania dotyczące formowania "korytarzy życia" będą musiały się przygotować osoby ubiegające się o prawo jazdy - wynika z zapowiedzi ministra

"Korytarze życia", dzięki którym służby ratunkowe mogą szybciej dojechać na miejsce wypadku, mają zostać precyzyjnie opisane w ustawie. Koncepcja nowych przepisów ma powstać do końca przyszłego roku. Ministerstwo Infrastruktury chce też egzaminować przyszłych kierowców z zasad tworzenia takich korytarzy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w piątek na konferencji prasowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, że o ile w 2017 roku ogólna liczba wypadków drogowych się zmniejszyła, o tyle na drogach szybkiego ruchu wzrosła - na autostradach o 15 proc., zaś na drogach ekspresowych o 34 procent.

Minister o korytarzach życia

- Ten trend zwyżkowy i skutki tych zdarzeń każą nam podjąć bardzo intensywne działania, które są i będą w stanie zabezpieczyć szybką pomoc ofiarom wypadków - podkreślił Adamczyk. Dodał, że resort infrastruktury wspólnie z policją, strażą pożarną i organizacjami społecznymi oceniły, że jednym z głównym problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach jest brak możliwości dotarcia do miejsca wypadku, gdyż przejazd jest często blokowany przez samochody.

Korytarze w przepisach

Dlatego resort podjął decyzję o wdrożeniu pojęcia "korytarzy życia" do polskich przepisów i przygotowania propozycji zmian w prawie, precyzujących zasady tworzenia korytarzy. Dzięki temu służby będą mogły szybciej dotrzeć na miejsce wypadku.

Zadanie opracowania i wdrożenie koncepcji "korytarzy życia" na drogach szybkiego ruchu znalazło się w programie Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu na lata 2018-2019.

Korytarze życia mają formę prawną w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Słowenii. Przepisy stanowią, że pojazdy poruszające się po drogach szybkiego ruchu w chwili przejazdu służb ratunkowych muszą zjechać na skrajne pasy, tworząc pośrodku drogi "korytarz życia", który umożliwia przejazd samochodów uprzywilejowanych.

Zmiany dla kierowców

- Chcemy, aby temat "korytarzy życia" był przedmiotem szkoleń dla wszystkich tych, którzy przygotowują się do egzaminów na prawo jazdy - zapowiedział Adamczyk, dodając, że te zagadnienia będą częścią egzaminu na prawo jazdy.

Autor: ps//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay ((Public Domain)