Fiskus na tropie "podejrzanych" faktur. Niektórzy przedsiębiorcy mogą dostać SMS-a

Z kraju

Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procentTVN24 BiS
wideo 2/3

85 tysięcy faktur wzbudziło podejrzenia pracowników Krajowej Administracji Skarbowej po wstępnej analizie nadesłanych Jednolitych Plików Kontrolnych. Teraz przedsiębiorcy, których faktury są niejasne, otrzymają e-maile lub SMS-y z prośbą o korektę.

Trwa sprawdzanie JPK, które podatnicy VAT mieli obowiązek złożyć do 26 lutego br. - Już dzięki wstępnej analizie wykryliśmy ponad 85 tys. faktur, które budzą podejrzenie, że mogą to być tzw. puste faktury. Zostały one wystawione przez ponad 36 tys. podmiotów, które z kolei mogły narazić na straty nie tylko budżet, ale także swoich uczciwych kontrahentów. Kwota VAT na tych fakturach to prawie 105 mln zł – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska na poniedziałkowej konferencji.

Jak podaje MF, przedsiębiorcy, u których wstępna analiza wykryła rozbieżności, otrzymają e-maile. Ci, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS.

Jeszcze więcej danych

Jednak jak dodała szefowa resortu finansów, Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie automatycznie zakładać, że każda taka sytuacja to próba oszustwa.

- Teraz nasze służby będą musiały ustalić, czy takie firmy były np. słupami biorącymi udział w karuzeli, czy wystawiły faktury, których następnie świadomie nie zaksięgowały. Jednak być może doszło tylko do pomyłki, którą firmy będą mogły naprawić i zweryfikować swoje rozliczenie – mówiła w poniedziałek minister Czerwińska.

- Za kilka miesięcy, gdy wpłynie do nas jeszcze większy pakiet danych, będzie możliwe jeszcze szybsze identyfikowanie prób oszustw – dodał zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w MF Zbigniew Wiliński.

Ile plików?

Jak poinformowało MF, do 26 lutego 1 508 458 przedsiębiorców złożyło JPK_VAT. To 94,5 proc. spośród wszystkich firm, które miały taki obowiązek. To oznacza, że 88 163 przedsiębiorców nie złożyło JPK w terminie.

"W sumie do KAS dotarło 1 703 271 plików. Niewielka ich część stanowiła korekty, błędne dokumenty, a niektóre z firm – ze względu na dużą liczbę danych – przesyłały więcej niż jeden plik" - napisano w komunikacie na stronie MF.

Urzędy mają łącznie do przeanalizowania 650 mln faktur.

Docelowo Jednolite Pliki Kontrolne mają zastąpić deklaracje VAT. - Nie chcę tu stawiać krótkich terminów, ponieważ ze względu na m.in. konieczność zmian prawnych, a także kwestie technologiczne, nie wydarzy się to na pewno za miesiąc czy dwa. Myślę jednak, że odpowiedzialnie mogę stwierdzić, że nasze propozycje będą zakładały rezygnację z deklaracji VAT wraz z początkiem 2019 roku – powiedziała minister.

94,5 proc. przedsiębiorców złożyło JPK w terminieMF

JPK

MF przypomniało, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, wysyłają JPK VAT do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Termin przekazania pliku za luty to 26 marca, bo 25 marca to niedziela. 1 stycznia 2018 r. wszedł w życie obowiązek przekazywania przez wszystkich podatników ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT. JPK objął swoim działaniem 1,6 mln płatników VAT, nawet tych najmniejszych. System, w ograniczonym zakresie, funkcjonował od 2016 roku.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock