MFW przedłużył Polsce linię kredytową. Ale nie zamierzamy jej użyć

Z kraju

TVN24MFW przedłużył linię kredytową dla Polski

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego odnowiła na kolejne dwa lata dostęp dla Polski do elastycznej linii kredytowej (FCL) w wysokości około 23 mld USD, czyli - jak wnioskowała Polska - w mniejszej skali niż dotychczas.

Jak poinformował MFW w komunikacie prasowym, wysokość środków dostępnych w ramach linii kredytowej FCL została zmniejszona w porównaniu z udostępnionymi w poprzednich latach i wynosi ok. 23 mld USD. "Władze Polski zamierzają traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierzają wykorzystywać środków w ramach FCL" - pokreślono w komunikacie. Jak oświadczył zastępca dyrektor zarządzającej MFW Min Zhu, dalszy dostęp do FCL "wzmacnia środki zabezpieczające Polskę przed zagrożeniami zewnętrznymi, pomaga utrzymać zaufanie rynku i wzmacnia silną gospodarczą strategię władz" a niższa niż dotychczas wysokość linii kredytowej "wysyła jasny sygnał, że władze mają zamiar zrezygnować z dostępu do FCL, jak tylko znikną zewnętrzne zagrożenia".

"Silne podstawy"

"Polska ma bardzo silne podstawy gospodarcze i ramy polityczne. Pozycja fiskalna jest silna, a dług publiczny jest zrównoważony" - ocenił Zhu. Wskazał też, że Polska prowadzi wiarygodny program zwalczania inflacji, który jest skutecznym narzędziem zarządzania makroekonomicznego. "Elastyczny kurs odgrywa rolę stabilizującą, działając jako amortyzator w okresach wahań na światowych rynkach finansowych. System bankowy jest płynny, dobrze skapitalizowany i dochodowy, wzmocniony przez skuteczny nadzór finansowy" - dodał Zhu. Jego zdaniem dalsza stopniowa konsolidacja systemu fiskalnego oraz stała reguła wydatkowa wdrożona w 2013 roku pomogą zapewnić Polsce długoterminową stabilność budżetową. W styczniu 2013 roku MFW wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości ok. 33,7 mld USD.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24