MFW "potwierdził właściwą politykę makroekonomiczną Polski". Zaoszczędzimy ponad 40 mln zł

Z kraju

ShutterstockBank Światowy podniósł ostatnio prognozy PKB dla polski do 3,7 proc. z 3,6 proc.

Przegląd elastycznej linii kredytowej przyznanej Polsce przez MFW potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort dodał, że na wniosek Polski linia została zmniejszona, w związku z czym ponoszone przez Polskę opłaty zmniejszą się o ok. 42 mln zł.

Elastyczna linia kredytowa została przyznana w styczniu 2015 roku na okres 24 miesięcy, w wysokości 15,5 mld SDR (międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, którą posługuje się MFW). W przekazanej w środę informacji MF zaznaczyło, że przegląd Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) jest obowiązkowy i został przeprowadzony po roku obowiązywania.

Właściwa polityka

Jak podkreśla MF, przegląd "potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną, co jest warunkiem kontynuacji dostępu Polski do środków Funduszu". Resort dodaje, że jednocześnie na wniosek Polski linia została zmniejszona z 15,5 mld SDR (ok. 21,4 mld USD) do 13 mld SDR (ok. 17,9 mld USD). "W związku z podjętą decyzją ponoszona przez Polskę opłata za gotowość zmniejszy się w porównaniu do roku 2015 r. o ok. 42 mln PLN. Wniosek RP o zmniejszenie FCL został zgłoszony jeszcze w grudniu 2015 r. z inicjatywy Ministra Finansów Pawła Szałamachy" - głosi informacja MF.

Umocnienie systemu

Ministerstwo zaznacza, że Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego dokonała przeglądu wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej 13 stycznia br. "Raport ekspertów MFW podkreśla +bardzo mocne fundamenty polskiej gospodarki i skuteczną politykę makroekonomiczną, które stanowią podstawę wzrostu gospodarczego+, a także +deklarację obecnego rządu kontynuacji odpowiedzialnej polityki gospodarczej i umacniania systemu instytucjonalnego+" - informuje MF. "Rozważam stopniowe wychodzenie z FCL w przyszłości, jednak ze względu na czynniki zewnętrzne (osłabienie gospodarki Chiny, konflikt zbrojny na Ukrainie) uznałem, że zasadne jest utrzymanie obniżonej linii jako elementu stabilizacyjnego" - komentuje cytowany w informacji minister Szałamacha.

Lepsze prognozy

Zwraca jednocześnie uwagę, że "prognoza wzrostu PKB Polski na 2016 rok została właśnie podniesiona przez Bank Światowy do 3,7 proc. z 3,6 proc., co dodatkowo potwierdza solidne fundamenty polityki gospodarczej rządu". Resort finansów przypomina też, że "Elastyczna Linia Kredytowa MFW przyznawana jest jedynie krajom o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej". "FCL odgrywa ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji polskiej gospodarki, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych. Ta rola była szczególnie znacząca w okresie największych napięć w strefie euro w okresie globalnego kryzysu finansowego. W ostatnich latach stopniowa poprawa sytuacji w otoczeniu zewnętrznym Polski, zwłaszcza w strefie euro, spowodowała pewne złagodzenie zagrożeń dla polskiej gospodarki. Jednocześnie pojawiły się jednak nowe istotne zagrożenia, w tym ryzyko zwiększonych wahań międzynarodowych przepływów kapitałowych, spowolnienie gospodarek wschodzących, m.in. w Chinach oraz napięta sytuacja geopolityczna za wschodnią granicą Polski" - głosi informacja.

Bilans zagrożeń

Stąd "wobec tych zagrożeń konieczna jest kontynuacja przez Polskę skutecznej polityki makroekonomicznej wsparta działaniami o charakterze ostrożnościowym, takimi jak utrzymywanie dostępu do linii kredytowej". Choć, jak dodaje MF, "poprawa w bilansie zagrożeń i silne fundamenty makroekonomiczne przesądziły natomiast o zmniejszeniu kwoty dostępu Polski do FCL".

Eksperci uważają, że polski wzrost gospodarczy będzie napędzany m.in. przez program Rodzina 500 Plus:

Program 500+. „Prawdopodobnie podniesie PKB i podkręci inflację” TVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: