Ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Urzędnicy na pomoc

Z kraju

Rozpoczął się ostatni miesiąc na rozliczenie z fiskusemTVN24 BiS
wideo 2/6

Coraz mniej czasu pozostało na złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT za 2017 rok. Termin ten upływa wraz z końcem kwietnia. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, do tej pory złożono już ponad 9,2 miliona PIT-ów przez internet.

Zgodnie z komunikatem MF w ostatnim tygodniu kwietnia osoby, które nie rozliczyły jeszcze podatku, będą mogły skorzystać z dyżuru telefonicznego 26 kwietnia. "Specjaliści z Ministerstwa Finansów będą pomagać w rozliczeniu rocznych deklaracji podatkowych. Eksperci odpowiedzą na pytania z kilku zakresów, między innymi dotyczące ulg podatkowych czy opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą" - informuje resort finansów. Ministerstwo zapowiada też wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych w dniach 26 i 27 kwietnia.

Rozliczenie przez internet

Resort finansów namawia do skorzystania z tzw. PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, które przygotowuje dla podatnika urząd skarbowy. We wstępnie wypełnionym zeznaniu PIT-37 lub PIT-38 za rok 2017 wpisane są przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez pracodawcę podatnika. Dzięki temu rozliczający się oszczędza czas i zmniejsza ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które może popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. z PIT-11). Przy pomocy PFR rozliczyć się można również wspólnie z małżonkiem. Zgodnie z danymi MF do tej pory złożono już ponad 9 milionów 237 tysięcy deklaracji przesłanych przez internet. Statystyka ta obejmuje elektroniczne formularze PIT-28, 36, 36L, 37, 38, 39 zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock