W połowie roku budżet z pokaźną nadwyżką. Ale nadchodzi "istotna zmiana"

Z kraju

Morawiecki o "odzyskanych" pieniądzach z wyłudzeń VATTVN24 BiS
wideo 2/4

Po czerwcu budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,5 miliarda złotych - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Zgodnie z komunikatem po czerwcu dochody budżetu państwa wyniosły 182 mld zł, tj. 51,2 procent zaplanowanych w tym roku dochodów w wysokości 355,7 mld zł. Wydatki budżetu sięgnęły 172,5 mld zł, czyli 43,4 procent planowanych w tym roku w wysokości 397,2 mld zł. Tym samym po czerwcu br. budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,5 mld zł, wobec nadwyżki w wysokości 9,6 mld zł po maju.

"Po pierwszym półroczu br. budżet państwa zanotował nadwyżkę. Miesiąc czerwiec jest drugim po maju miesiącem, w którym wynik budżetu państwa jest jednak zrównoważony" - podało MF w komunikacie.

Wzrost dochodów z podatków

Poinformowano, że w okresie styczeń - czerwiec 2018 roku dochody budżetu państwa były wyższe o 5,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do pierwszego półrocza 2017 roku o około 7,9 procent, tj. około 12,2 mld zł. MF wyjaśnia, że dochody z podatku VAT były wyższe o 4,5 procent rok do roku (tj. ok. 3,6 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,8 procent rok do roku (tj. ok. 1,9 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 16 procent (tj. ok. 3,8 mld zł). Ponadto dochody z podatku CIT wzrosły o 18,1 procent (tj. ok. 2,9 mld zł), a dochody podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,7 procent. "Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczy MF.

Zastrzegający anonimowość przedstawiciel MF zaznaczył dziś jednak w rozmowie z PAP, że kolejny miesiąc przyniesie istotną zmianę. - Analiza wydatków i dochodów państwa w lipcu wskazuje, że po siedmiu miesiącach nadwyżka w budżecie stopnieje w okolice zera - powiedział.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)

Raporty: