TVN24 Biznes | Z kraju

E-faktura coraz bliżej. Jest termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach
Arendarski o proponowanych zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/6
TVN24Arendarski o proponowanych zmianach w podatkach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 października tego roku rozpocznie się pilotażowy program korzystania przez firmy z e-faktur. Rozwiązanie będzie testowane przez trzy miesiące. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Resort finansów podał, że w pierwszej fazie wdrażania e-faktury polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. - Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne - dodał.

"Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę"

Według ministerstwa, projekt już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem. "W ramach konsultacji publicznych pozyskaliśmy aż 200 opinii rynku. W toku konsultacji przedsiębiorcy zwracali uwagę na konieczność stworzenia odpowiedniej ścieżki do testowania e-faktury. Biznes chce być w pełni gotowy na e-fakturę i potrzebuje czasu na wdrożenie i przetestowanie rozwiązania" - podano.

"Stąd publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw planowana jest na 1 października 2021 r." - dodano.

Jak poinformowano, Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem przez 3 miesiące testować to rozwiązanie, tak aby od stycznia 2022 r. jak najwięcej firm mogło w pełni korzystać z e-faktury, po zakończeniu pilotażu. Pilotaż będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Korzyści z e-faktury

Przypomniano, że e-faktura będzie ustandaryzowaną formą dokumentu, przejrzystą i czytelną dla użytkowników. Jej wdrożenie sprawi, że Polska dołączy do czołówki cyfrowych liderów wdrażających tę nowoczesną e-usługę. Podobne rozwiązania oferują trzy państwa Unii Europejskiej: Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Według ministerstwa, korzyści wynikające z tego rozwiązania to m.in. szybkość zwrotu, bezpieczeństwo i wygoda, ponieważ e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

Resort dodał, że wdrożenie e-faktury przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki - ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości