Gigantyczna inwestycja Mercedes-Benz w Polsce. "Ogromna satysfakcja"

Z kraju

tvn24Gigantyczna inwestycja Daimlera w Polsce. "Ogromna satysfakcja"

- Zakończono negocjacje dot. lokalizacji fabryki koncernu Mercedes-Benz w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformowała na czwartkowej konferencji premier Beata Szydło. Wskazała, że to najlepszy dowód na to, że inwestorzy zagraniczni chcą lokować inwestycje w Polsce. Wicepremier Mateusz Morawiecki nazwał inwestycję "perłą współpracy polsko-niemieckiej". Zadowolenia z przebiegu negocjacji nie ukrywał także Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Szydło wskazała, że w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju niezwykle istotną rolę ma "odbudowa przemysłu, reindustrializacja, ale również tworzenie nowych, poważnych inwestycji gospodarczych i przemysłowych, tworzenie w Polsce nowych miejsc pracy w oparciu o powstawanie nowoczesnych zakładów produkujących najnowocześniejszy sprzęt". - W tym przypadku będziemy państwem, w którym będą produkowane nowoczesne silniki. To jest ogromna satysfakcja - podkreśliła premier.

Inwestycje w motoryzacji

Nowa fabryka silników w Jaworze powstanie na terenach, na których jest duże bezrobocie - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Dodała, że polskiemu rządowi zależy na tym, aby w naszym kraju inwestowały marki uznane na całym świecie. Szefowa rządu zwracała uwagę, że "zakład będzie umiejscowiony na terenach, w których jest duże bezrobocie". - To jest pierwsza - mam nadzieję - z wielu nowych inwestycji, o których w najbliższym czasie będziemy mogli informować - dodała Szydło. - Cieszę się, że firma o tak ogromnym dorobku, firma, która jest uznaną marką na całym świecie, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce. Ten kierunek będziemy nadal realizować, dlatego że zależy nam na tym, aby w Polsce pojawili się inwestorzy, którzy tutaj chcą realizować inwestycje dające nam nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko pozwalające na rozwój regionów, które w tej chwili borykają się z większym bezrobociem, ale też firmy nowoczesne, w których będą mogli odbywać staże i praktyki polscy studenci, w których będzie można kształcić kadrę inżynierską - powiedziała szefowa rządu. Jak podkreśliła, polski w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju przewidziano różnego rodzaju propozycje dla inwestorów. - W Polsce inwestycja rusza pełną parą - zaznaczyła Beata Szydło.

Wysokie technologie

Wicepremier Mateusz Morawiecki za "za bardzo profesjonalne i dobre negocjacje" dziękował m.in. członkowi zarządu Mercedes-Benz Cars Markusowi Schaeferowi.

- To co mamy przyjemność zainicjować, to kolejny etap realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Odeszliśmy od etapu gwałtownego wyprzedawania wszystkiego, już nie jesteśmy montownią AGD jak to było w ostatnich latach, choć cieszymy się z wielu takich inwestycji, ale w szczególności cieszymy się z tych inwestycji, które przyprowadzają nad Wisłę inwestycje wysokozaawansowane technologicznie, które przekładają się na wiele pozytywnych aspektów rozwoju gospodarczego - mówił minister finansów i rozwoju.

Wskazał, że rządowi Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim zależy na wzmocnieniu kadr wysoko wykwalifikowanych, wartości dodanej produktów. - Silnik Mercedesa "made in Poland" - trudno sobie wyobrazić lepszy przykład na rozwój technologicznych w kontekście Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreślił. - To na pewno będzie perła współpracy polsko-niemieckiej. Niemcy są dla nas kluczowym partnerem gospodarczym i są też dla nas jednym z głównych partnerów inwestycyjnych. Taka marka, jak Mercedes na pewno będzie świadczyła o atrakcyjności inwestycyjnej Polski - ocenił Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie poinformował, że "mamy decyzję ws. kolejnej dużej inwestycji amerykańskiej na kilkaset miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym".

Dobre relacje

Zadowolenia z przebiegu negocjacji nie ukrywał także Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars. - Kiedy staraliśmy się znaleźć odpowiednie miejsce do budowy naszej fabryki na liście znajdowało się siedem lokalizacji. Kiedy nasi przedstawiciele wrócili z Jawora powiedzieli trzy słowa: "to jest to" - podkreślał.

- Oczekujemy współpracy ze wszystkimi z państwa w przyszłości, kiedy będziemy rozbudowywać koncern Mercedes-Benz w Polsce - dodał Schaefer.

Jak wskazywał, "Polska jest od dawna przyjacielem Mercedes-Benz".

- W ciągu dziesięciu lat nasi polscy klienci potroili liczbę samochodów Mercedesa, które kupują - zwrócił uwagę przedstawiciel koncernu.

Markus Schaefer podkreślił, że fabryka silników w Jaworze będzie kluczowym elementem polityki koncernu. - Ta produkcja będzie ważnym filarem naszego przyszłego wzrostu, będzie także przyczyniała się redukcji emisji spalin - mówił.

Jak dodał, będzie to pierwsza fabryka Mercedesa w Polsce. W fabryce powstanie 500 nowych miejsc pracy, a także kilka tysięcy "pośrednich miejsc pracy w całym regionie". - Już w przyszłym roku będziemy inicjować naszą produkcję. Po ukończeniu nasza fabryka w Jaworze będzie naszym 29. członkiem naszej sieci produkcyjnej - podkreślał Schaefer.

Schaefer o fabryce w Jaworze: powstanie 500 nowych miejsc pracytvn24

Fabryka Daimlera

O zamiarze budowy nowej fabryki silników w Jaworze niemiecki koncern poinformował na początku maja br. Wartość inwestycji w pierwszym etapie ma wynieść ok. 500 mln euro. Spółka otrzymała już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej SSE. Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. W fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych. Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł – w okresie utrzymania. Spółka zapowiada, że 100 proc. produkowanych w fabryce silników będzie eksportowanych na kwotę około 2 mld zł rocznie, co ma pozytywnie wpłynąć na bilans handlowy Polski. Eksportowane silniki Daimler AG, według szacunków, będą stanowiły około 1 proc. całego polskiego eksportu. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

Autor: mb//ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: