Od dziś tych papierosów już nie kupisz. W życie wchodzą nowe przepisy

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceprezes Polskiej Izby Handlu o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych
Wiceprezes Polskiej Izby Handlu o zakazie sprzedaży papierosów mentolowychTVN24
wideo 2/3
TVN24Wiceprezes Polskiej Izby Handlu o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych

20 maja znikają ze sklepów papierosy mentolowe oraz te z kapsułką smakową. To efekt unijnej dyrektywy. Oprócz wycofania ze sprzedaży aromatyzowanych papierosów ma ona również wpłynąć na zmianę nawyków społeczeństwa.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w Polsce

"Polska wyróżnia się na tle krajów UE, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku" - czytamy w komunikacie Polskiej Izby Handlu, która przypomniała o nadchodzącym zakazie sprzedaży aromatyzowanych papierosów.

- Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 procent obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców. Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości - powiedział Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE TVN24 GO

Co z innymi wyrobami tytoniowymi?

Zakaz sprzedaży obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

W Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje się w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Każdego roku kategoria ta odpowiada za ok. 25 mld zł przychodów budżetowych z tytułu podatków - wskazała PIH.

Z badania Forum Konsumentów wynikało, że jeszcze tydzień temu aż 51 proc. palaczy nie wiedziało o wstrzymaniu sprzedaży papierosów mentolowych. Jednocześnie prawie 20 proc. respondentów deklarowało gotowość sięgnięcia po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Unijna dyrektywa

Przyjęta na początku 2014 r. nowelizacja dyrektywy tytoniowej w założeniu ma zniechęcać do sięgania po papierosy, szczególnie przez młodych ludzi. W przepisach znajdował się między innymi obowiązek umieszczania ostrzeżenia o szkodliwości palenia tytoniu dla zdrowia czy konieczność zawarcia w opakowaniu co najmniej 20 papierosów.

Wyjątkiem objęto przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, dla których wprowadzono kilkuletni okres przejściowy.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości